Jan Smejkal

Wasteland 2 - dojmy z hraní rané bety

Wasteland 2 je boží hra! Je to sice raná beta, takže trochu připomíná dlouho nevyměněnou mucholapku, ale už teď je zcela jasné, že Kickstarter je spása a Brian Fargo cvála v čele pochodu ne nepodobnému tomu na Řím. Revoluce!

Vyšla obří česká modifikace Resurrection pro Fallout 2

Vracíte se občas k poctivé klasice v podobě prvních dvou Falloutů? Nyní máte dost možná jeden velice dobrý důvod, proč oprášit staré placky nebo odčinit hříchy pirátského mládí na GOG.com. Po dlouhých letech vývoje vyšla ve čtvrtek 3. října česká modifikace Fallout 1.5: Resurrection. Ačkoliv duchovně vychází z Falloutu prvního, je postavená na enginu Falloutu 2. Všichni, kdo pamatují z hlediska modifikovatelnosti pekelně špatný engine, chápou proč. Nejedná se jen o nějaké úpravy původní hry, nýbrž jde o totální konverzi – kompletně nový příběh v nových lokacích.

Nejasná zpráva o Project Eternity

Do vydání Project Eternity, herně-kickstarterové superstar třetí velikosti (první je Star Citizen a druhý Torment) ještě nějaký ten měsíc zbývá. Přesněji řečeno měsíců minimálně devět a maximálně dvanáct, pokud se na původních plánech nic nezmění. Spíše bych si vsadil, že to bude trvat trochu déle. Druhý Wasteland, který má přivandrovat již tento podzim, měl totiž ve stejné době už tři měsíce po uzávěrce designu a jeho implementace jela v plném proudu (aby už za měsíc tvůrci předvedli první hratelnou ukázku), zatímco Project Eternity, zdá se, se donedávna patlal s rozšiřováním funkcí enginu Unity a s konceptuální povahou grafiky i samotné hry.

Tragédie Towns aneb nerecenze "zázraku" z Greenlightu

Greenlight na Steamu byl presentován jako nástroj, kde vox populi rozhoduje o zařazení nezávislých titulů do katalogu digitálního veleobra po bok tříáčkových velikánů. Velmi rychle se však (ne)vyvinul až do podoby prostředí, kde vedle sebe stojí jak flashové blbiny, tak hry relativně velké avšak nezaštítěné velkými vydavatelskými domy, hry ve fázích konceptů a i hry, které rozplesávaly srdce pařanů v době, kdy Pentium I bylo teprve na papíře.

Wasteland 2 na půli cesty aneb co poslední rok dal

Tak nám minulý týden vydali záběry z hraní a je to moc pěkný, dá se s klidnou duší říct. Sice to není stoprocentní, ale jsme teprve v 55 % proklamované délky časové osy vývoje. Před deseti měsíci odstartovala produkce úspěšně zafinancovaného RPG Wasteland 2, pokračování kultovního hitu z roku 1988. InXile, hošové vedení exilovaným zakladatelem společnosti Interplay, vývojářem původního dílu, tehdy od komunity vybrali skoro tři míče v tvrdé americké měně. Jak se projekt tvářil na samotné startovní čáře, to jsem sumarizoval týden po zafinancování. Země obtančila Slunce téměř o celou jednu štaci, takže je načase si retrospektivně projít významné okamžiky projektu.

Black Mesa strčí do kapsy spoustu stříleček z posledních let

„Tak nám vydali Black Mesu“ měl původně začít článek, ale chtě nechtě musím přistoupit na: „Tak jsem konečně našel čas i rozpoložení a dopsal to.“ Inu, Black Mesa. Co že to je? Bylo nebylo, v roce 1998 (mimochodem rok vydání Fallout 2) vyplivla, tehdy ještě nevycválaná, společnost Valve, prvotinu jménem Half-life. Prvotinu, která posunula žánr stříleček z prostoru, kde za křiku "fifafo" pobíhali robonáckové a hráč se snažil najít levitující klíč od vchodu do dalšího levelu, do míst, kde obrýlený vědec běhá po laboratořích, hledá správné a logicky rozmístěné ťuflíky, a je svědkem pamatováníhodných skriptovaných sekvencí. Nemálo té prvotině píchnul i pestrý bestiář a na tehdejší dobu vysloveně revoluční nepřátelská umělá inteligence (AI).

DayZ - nerecenze

Kdybych měl vše, co chci o DayZ říci, nacpat do jednoho článku, byl by výsledkem přebujelý obr, který by jistě prošel přísnou dietou ve střižně. Proto jsme pro povídání o DayZ zvolili formu čtyřdílného seriálu. A protože zážitkům a pocitům jsme se už věnovali v předchozích dílech, přichází na řadu věcnější povídání, pro zájemce proložené třemi záznamy z hraní. Jak to funguje, na čem stojí zážitek, co je blbě a kam se to asi celé vyvine?

DayZ - Okem naivy (a s bonusem)

Třetí kousek v sérii článků (čtěte první a druhý) o Arma 2 modifikaci DayZ má poněkud jinou strukturu. Vzhledem k tomu, že pohled na DayZ z perspektivy naivního hráče je z logiky věci dost lakonický a krátký, najdete v článku po rozkliku nepříběhové hodnocení dalších dvou hráčů, kteří k hraní modu přistoupili s výrazně odlišnými předsudky – jeden to viděl skepticky, druhý byl nesmírně zvědavý. Jestli skeptik náhodou svůj pohled nepřehodnotil a optimista neztratil v DayZ důvěru, to už se dozvíte o pár řádků níže. Nejdříve ale krátký příběh o tom, jak si DayZ prožije hráč, který k modu a jeho pravidlům přistupuje stejně, jako ke kterékoli jiné klasické hře.

DayZ - Okem avatara

Minule jsme se podívali na to, jak by mohl prožívat Arma II modifikaci DayZ roleplayer tělem i duší - magor, který se na LARPech vtěluje do role bezcitného žoldáka tak dokonale, že zbytek osazenstva radši chodí obalen v molitanu a své legálně držené flinty nechal doma (tímto zdravím kolegu Henryho Thorna z Vaultu šílené brahmíny).

DayZ - Okem přeživšího

Jednou za čas se objeví modifikace, která hernímu světu přinese zbrusu nový herní styl, zřídkakdy nový žánr a někdy přinejmenším ukáže všem vývojářům a vydavatelům, že hráči v masovém měřítku touží po něčem, co z vševidoucích marketingových průzkumů doposud nevypadlo. Ukázkovým příkladem je survivalový mod DayZ pro českou vojenskou akci Arma 2: Combined Operations, který už pěkných pár měsíců nabírá na síle a řádí mezi PC hráči, jako vichřice.

Cities: Skylines - recenze

To bylo ještě tenkrát za komára, kdy s prvním SimCity pronikl do herního světa nový žánr (simulátor plánování, stavění a řízení města) a půlce světa málem pukla hlava z poznání, že hry umí spojit edukaci a zábavu. Až do roku 2003, kdy vyšlo SimCity 4, bylo možno mluvit o monopolu značky. Jenže pak přišla doba temna PC hraní a další SimCity se dostavilo zpět na místo činu až o deset let později - sociální, online, sešněrované v zájmu "specializace měst", po krk utopené v Originu, juchající, blikající a chválící hráče za každé kliknutí jako správný skinner box. Přitom Maxisu stačilo udělat to, co zvládli tvůrci Cities: Skylines - postavit hru na základech, na nichž žánr prosperoval dobrých 15 let. A je to opravdu otázka filozofie herní, nikoliv technické. Cities má totiž funkčně blíž k novému SimCity, zatímco nabízí podobný zážitek z hraní, jako dodnes milované tituly v maxisovské sérii.

Wasteland 2 - recenze

Nedohrál jsem a možná ani nedohraju. Wasteland 2 mě v jeden moment (zhruba v 90 % délky), zastavila podivnou směsí chyb a designových lapsů. Časem to tvůrci opraví, ovšem mnohem hůř jsem na tom s motivací pokračovat. Hra stojí hned na několika nohách – příběhu (hlavní zápletce, příbězích lokací/frakcí a na rozhodnutích s následky), tahových soubojích, lootu a rozvoji postav. A na všechny tyhle končetiny kulhá jak pouštní ranger, vracející se do masomlejnku sebevražedné mise. Když ani jedna složka díla není skutečně solidní, je v záplavě her, chrlených dnešním herním průmyslem, těžké nedat hře někde v půli vale. Devadesátky jsou pryč, víme?

Unrest - recenze

Nebýt Kickstarteru, RPG Unrest bychom se zřejmě dočkali i tak, ale v jiné, mnohem skromnější podobě a dost možná by si jí nevšiml vůbec nikdo. Týmu Pyrodactyl se podařilo namísto původně plánovaných tří tisíc dolarů vybrat rovných pětatřicet. Výsledkem tohoto příběhu, jak se pět nadšenců s malými finančními zdroji pustilo do vysněného projektu, je vynikající a netradiční RPG z prostředí starověké Indie.

Rage: Scorchers - recenze

Krajina Rage není žádná cukrátková země. Každých sto metrů pustopusté pouště sužuje mutant nebo nájezdník, ověnčený pro svůj klan typickými proprietami. Ve zřejmě jediném DLC Rage: Scorchers (pracovně překřtěno na Topiči) je tím hlavním otravným hmyzem stejnojmenná banda naondulovaných zrzků s jetpacky. Mají hrozivé plány, které s plamenem v srdci, flintou v ruce a dredatou polonahou buchtou po boku, překazíte.

Civilization V: Brave New World - recenze

Vím, pálím nyní do vlastních řad, ale už u recenze předešlého datadisku jsem čelil nejasnostem okolo místního hodnocení Civilization V, takže považuji za vhodné zdůraznit, že v mém kumbále je hra ověnčena šestkou. Hra umí dobře mást tělem a její nedostatky se dost špatně rozeznávají na první a možná i na druhý pokus. Roli hraje i historická paměť, která u Civilizace vede k dojmu, že hra se nechová dle vašich představ kvůli vašim chybám. Ostatně tahle série byla vždy pověstná tím, že jste si chybná rozhodnutí slízávali i dlouhé tahy po jejich učinění. Z Gods & Kings se nakonec vyklubala ucházející žehlička, která systém o stupínek vytáhla pouze díky vlivu náboženství, jenž značně oddálilo, v pozdějších fázích nevyhnutelnou, přeměnu světového společenství v koutek kreténů.

Trine 2: Goblin Menace - recenze

Amadeus má problém. Skřeti mu v pytli od brambor unesli ženu, držkatou semetriku, k níž ale stejně chová lásku. Nezbývá mu tedy, než se pro ni vydat a vysvobodit ji ze spárů chlípného zelenáče a předvést mu trik se špičatým kloboukem.

Endless Space - recenze

Taky máte dojem, že se s vesmírnými hrami poslední dobou roztrhl pytel? Tedy ne, že by se snad velcí taťkové herního průmyslu jali oprášit historické velikány, to se jen indie scéna nachází v kreativním rozpuku, přičemž hledí ke hvězdám a do šuplíků, kde se jim válí krabičky Alpha Centauri, Masters of Orion, Wing Commander a bůhvíčeho ještě. Zažehl to vedle komunitního hladu po retru úspěch Sin of a Solar Empire? Dost možná. Nevím co si řekli klucí z Amplitude Studios, ale každopádně si dali do vínku heslo, dle nějž prý chtějí dělat ty nejlepší strategické hry pod sluncem. Je načase se jejich prvotině s názvem Endless Space podívat na zoubek.

Sins of a Solar Empire: Rebellion - recenze

Stejně jako se hudebníci drží pravidla "Když nevíš co bys, vydej bestofku", následovali Ironclad Games herní ekvivalent téže mantry a vydali za skoro plnou cenu Sins of a Solar Empire s podtitulem Rebellion, který přináší jen pomálu nového. To je největší, ale naštěstí jediný, zásadní hřích (I see what you did there!) tvůrců..

Civilization V: Gods & Kings - recenze

Blbě se recenzuje hra (v tomto případě datadisk), která se od preview verze liší jen v tom, že mě nechala sebe samu dohrát. Nicméně co platí v prvních dojmech, když se předjímá, nemusí platit v praxi. A přesně to se částečně stalo. Dlouho jsem přemýšlel, jak napsat totéž s drobnými obměnami a definitivními stanovisky, aniž bych zabředl do mnou nenáviděné formy zaníceného vyprávění příběhu mých virtuálních svěřenců. Přesto pro vás jeden kraťoulinký příběh mám.

Legend of Grimrock - recenze

Dungeon crawler, krokovací dungeon - ráj milovníků čtverečkovaných papírů, odmítajících uznat pojmy jako kontinuum a spojitost. Ráj, kde sklepením vládnou jen pravé úhly. Jestliže si adventury stěžují na to, že musí sedět v přítmí zapadlého kouta, dungeony už několik let čumí do hlubin bezedné propasti na konci světa, kam za nimi přichází už jen ti nejodvážnější. To se teď ale změní.