Tvůrci Warhammeru z Games Workshop konečně začínají chápat kouzlo deskových her

O tom, že Games Workshop nejsou jen figurky, barvičky a Warhammer, ale také deskové hry (samozřejmě ze světa Warhammeru), je následující exkurz. Ale pozor! Nebude nás zajímat vousatá historie her, které už dávno neseženete, ale naopak se vrátíme jen pár let zpátky, abychom prozkoumali, jaký je u GWčka aktuální „state-of-the-art“.

Už v létě se vrátíte do Dunwallu ve stolním RPG Dishonored

Bethesda si zjevně pochvaluje spolupráci se studiem Modiphius Entertainment a pověřila jeho šikovné tvůrce úkolem, který potěší všechny příznivce klasických her na hrdiny. Za půl roku se jeden z vaší skupinky stane „pánem jeskyně“ a provede všechny ostatní světem plným zabijáků. Chystá se stolní RPG Dishonored.

Hraním deskovky podle Divinity: Original Sin II ovlivníte příběh jejích pokračování

Lariani sice odložili očekávané pokračování Divinity: Fallen Heroes ve prospěch Baldur’s Gate 3, ale pokud se vážně potřebujete co nejdřív vrátit do světa značky Divinity a nelpíte na digitálu, měla by do roka vzniknout stolní hra podle Divinity: Original Sin II, která právě teď slušně boduje na Kickstarteru.

Dante, Nero, Trish a V jako krásné figurky v deskovce Devil May Cry: The Bloody Palace

U velkých videoherních značek se v dnešní době už moc nedivíme jejich stolním adaptacím. O spoustu z nich se stará společnost Fantasy Flight Games (například Fallout a Doom), ale nemalá část z nich existuje zejména díky Kickstarteru (nedávno například Bloodborne). Na crowdfundingovou platformu se nyní vrátilo i studio Steamforged Games s adaptací Devil May Cry: The Bloody Palace.

V deskovce podle Shadow Tactics bojuje jeden proti všem

Shadow Tactics: Blades of the Shogun je jedna z nejlepších taktických her poslední doby. Zaslouženě odešla jako vítěz v naší kategorii Nejlepší strategie roku 2016. Osobně jsem toužil po dvojce, ale tvůrci se místo toho pustili do rovněž velice lákavého projektu Desperados 3. Avšak ještě letos byste mohli dostat šanci vrátit se do feudálního Japonska ve stolní hře Shadow Tactics.

Videohry jsou na Kickstarteru válcovány úspěchem deskovek

Je to tak. Zatímco fyzické hry rok co rok zvyšují svá čísla, ty digitální už mají svůj vrchol za sebou a momentálně najíždějí na stagnující až klesající tendenci. Ve výsledku se ani není čemu divit. Lidé zkrátka nechtějí vrážet peníze do něčeho, co snad jednoho dne dostanou. To samozřejmě platí v obou případech, jenže videohry – na rozdíl od deskovek – mají možnost early accessu.

DOOM - recenze deskové hry

„Pořád tam běháš, skáčeš a střílíš. Sbíráš nový zbraně, lékárničky a brnění. Snažíš se sejmout všechno, co se hýbe a není to tvoje ruka nebo noha.“ Pokouším se vysvětlit, co bylo, je a bude skvělého na tom, zahrát si deskovku DOOM. Dcera by mi na to řekla: „A co jako?“ Na stejně ‚lockuté‘ pneumatické dveře mysli a fantazie snadno narazím, pokusím-li se popsat atmosféru, která může na stole ožít díky deskové hře. Přesto se o to pokusím se sveřepou vytrvalostí s jakou šleháte bossácké démony výboji z Plasma Gunu.