Proč nás nebaví The Witcher: Monster Slayer

Tomuhle zaklínači groše nedáme

Crying Suns vypadá jako důstojný nástupce FTL, vyjde za 14 dní

FTL – Faster Than Light nás v roce 2012 naučilo, jak nesmírně, závislácky zábavné může být poletování skrz vesmír ve vlastní lodičce, zoufale se vyhýbat všudypřítomnému nebezpečí a pořád, v jednom kuse umírat. Tuhle formulku se od té doby snažila replikovat celá řada roguelike her, ale žádná z nich si nezaslouží nálepku „nástupce FTL“ tak jako Crying Suns. Plná hra dorazí za chvilku, ovšem i nové demo stojí za to.

Dojmy z hraní: virtuální dobrodružství v Deus Ex Breach a mobilní zážitek z Deus Ex GO

Vedle Deus Ex: Mankind Divided (dojmy z hraní) jsme během letošní E3 vyzkoušeli i dvě další hry, které se nebojí známou sérii posouvat jiným směrem. Nutno říct, že oba jsou sice výrazně odlišné, ale nejsou nezajímavé. Tím prvním je Deus Ex Breach, speciální mód zaměřený primárně na znovuhratelnost a pilování postupu k dokonalosti. Druhým je pak Deus Ex GO, „pokračování“ mobilní série GO od Square Enix, které svým předchůdcům v podobě Lary a Hitmana ostudu nejspíš neudělá.

Dojmy z hraní: The Elder Scrolls Legends může být zajímavá alternativa k Hearthstone

Fakt, že Hearthstone roste konkurence, je překvapivý asi tak, jako když se po roce 2005 začalo objevovat jedno MMORPG za druhým. Stejně jako tehdy World of Warcraft přiblížila MMO žánr masám, se to podařilo s Hearthstone v kategorii sběratelských karetních her. Různé firmy tedy nelení a snaží se do Blizzardem otevřených dveří také strčit nohu. A v případě Bethesdy jde o nohu s názvem The Elder Scrolls: Legends.

Artemis - dojmy z hraní multiplayerového simulátoru můstku hvězdné lodi

Každý zřejmě máme svou vysněnou hru - pro někoho jde o dokonalou střílečku, jiný dává přednost náročné strategii, třetí sní o skvělé simulaci. Jenom málokdy však tyto sny dojdou naplnění. Mnohdy to má pádný důvod v přílišné komplikovanosti vysněné hratelnosti. Vesmírný simulátor Artemis, jehož první verze vyšla před dvěma roky, se však k dokonalé představě mnohých notně přiblížil. Nabízí totiž možnost ovládat jeden z několika systémů hvězdného korábu jako vystřiženého ze světa Star Treku. Takže warp, pane Sulu.

Angry Birds 2 nabízí příjemné změny v konceptu a otravnou monetizaci

Je ustáleným pravidlem strefovat se do série Call of Duty a vyčítat Activision, že se na své vlajkové lodí snaží rok co rok vydělat miliony dolarů. Za pravé krále bychom v tomto ohledu ale měli považovat spíš finské vývojáře z Rovio Entertainment, kterým od roku 2009 sjelo z pásu už patnáct iterací původního konceptu mobilního velehitu Angry Birds. Není proto divu, že nadšení, které z počátku značku obklopovalo, už jaksi vyšumělo do ztracena. Jenže to by nedávno autoři nesměli ohlásit regulérní druhý díl a dát tím celému světu možnost posoudit, jestli a kam legendární naštvané ptáky dokázali posunout.

Dojmy z hraní: Guitar Hero Live se chystá oživit žánr hudebních her

Byl to vydavatelský dům Activision, kdo svou nenasytností zadusil žánr hudebních her a způsobil jeho několikaletý útlum. A je to znovu Activision, kdo se nyní snaží žánr hudebních her oživit. Pravda, nebude v tom sám a kromě Guitar Hero Live letos na podzim „náhodou“ dorazí i jeho úhlavní konkurent ze stáje Rock Band, jenže zatímco Rock Band 4 je víceméně standardním pokračováním podle původních mustrů, Guitar Hero Live na to jde více novátorsky. Vyplatí se to?

Armikrog a jeho cesta za odkazem Neverhoodu

Mike Dietz a Ed Schofield se znají léta. Přesněji od roku 1992, kdy spolu v animátorském týmu Virgin pracovali na skvělé plošinovce Aladdin, jež svého času vyrazila dech majitelům Amig a PC zejména svou technickou kvalitou. Od té doby se jejich kariéry protnuly několikrát, mimo jiné i během spolupráce s Dougem TenNapelem na plošinovce Earthworm Jim a adventuře The Neverhood. Vše nakonec vyvrcholilo v roce 2009 společným založením animátorské firmy Pencil Test Studios a následně i nápadem na Armikrog – hru, která chce stylem, humorem, hudbou i hratelností navázat na legendární Neverhood. „Až kickstarterová kampaň Armikrogu nám naplno ukázala, jak moc je Neverhood populární a kolik fanoušků čeká na vznik něčeho podobného. Překvapivě hodně jich bylo i z České republiky,” řekl nám Mike Dietz během našeho setkání na GDC 2015, kde jsem si mohl vyzkoušet i aktuální alfa verzi hry.

Česko-slovenská logická hra Bubbla potrápí a sežere vaše mozky

Na AppStore, Google Play či Amazon obchodu visí takové množství logických i nelogických her a hříček, že bych je nedohrál za celý život. Nikdo z vás, ani otec Fura, a že zrovna tenhle dědek má na hraní mobilních her při čekání na zoufalce v Pevnosti Boyard dostatek času, což se zrovna o mně říci nedá. Čím si tedy zrovna logická záležitost Bubbla zasloužila, že se objevila na hlavní obrazovce mého mobilu, respektive proč po pár minutách hraní neputovala rovnou do virtuálního koše? Jednak byli tvůrci z TinySoft osvícení, aby o své hře dali vědět (a divili byste se, kolik týmů to neumí), dále jde o hru tuzemské (česko-slovenské) provenience, ale hlavně je zábavná a zachránila mě od nudy během dlouhého letu na GDC. A že je Bubbla ke stažení zdarma, ale absolutně vás v rámci svého free 2 play modelu nenutí nic kupovat, je pouze bonus, jakkoli příjemný.

Vietnam '65 – dojmy z bety válečné strategie

Válka ve Vietnamu je mastný flek na uniformě americké armády, který nejde vyprat. Tuhle válku Američané projeli. Nepomohlo jim zasypávání džungle napalmem, nasazení tanků, bombardérů ani celková převaha ve výzbroji i materiálu. Nandali jim to komunističtí kluci z Vietkongu obutí v sandálech, kteří s kalašnikovem v ruce útočili rychle a překvapivě z džunglí, kde jako kouř rozehnaný větrem zase mizeli. Podmanili si obyvatelstvo, připravovali pasti a dokonale využívali prostředí, proti čemuž standardní vojenská síla nic nezmohla. Strategie Vietnam '65 je přesně o tomto způsobu války a velmi věrohodně jej simuluje mnoha promyšlenými herními principy. Po prvních hodinách hraní PC beta verze bylo jasné, že autoři před nás předhazují herní zpracování vietnamského pekla, jaké tady dosud nebylo.

Zhodnocení Hearthstone: Curse of Naxxramas - solidní přídavek za přemrštěnou cenu

V prvním článku jsem se zabýval spíše obsahovým popisem Curse of Naxxramas a pozitivně zhodnotili první tři epizody. Dnes se společně podíváme na posledních dvě epizody singleplayerového DLC pro Hearthstone: Heroes of WarCraft a tentokrát se nevyhnu ani drobné kritice.

Hearthstone: Curse of Naxxramas - dojmy z prvních tří epizod

Každá karetní hra si musí zajistit příliv nových karet, jinak ji časem stihne stagnace, eventuálně pomalá smrt. Blizzard na to jde v případě Hearthstone: Heroes of WarCraft šalamounsky a vydání třiceti nových karet zaobalil přesně do toho typu obsahu, který hře doposud chyběl: do kampaně pro jednoho hráče jménem Curse of Naxxramas.

E3 dojmy: V depresivní This War Of Mine pomůžete simákům přežít válku

Když se ponoříte do herního moře rozlitém na několika kilometrech čtverečných losangeleského výstaviště, okamžitě je jasné, co pohání většinu her okolo vás. Je to akce. Její zvuky, animace a hratelnost se do vás zařezává zprava, zleva, zepředu, zezadu a periferně vás pronásleduje i cestou domů, když na vás pokukuje z reklamních billboardů. Říká jedno jediné: hry jsou o mně! Jsou o adrenalinovém střílení, sekání, skákání a utíkání bez výčitek za to, co jste udělali. Někomu se to líbí. Jiní nad tím přemýšlejí. Třeba studio 11 bit v This War of Mine.

Dojmy z hraní Hearthstone: další precizní závislost od Blizzardu

Taky jste se už přejedli WarCraftu jako já? Navíc kartičkárny šly vždycky mimo mě. O Magicu jsem jen slyšel a ostatní vlastně ani neznám. Papírově jsem tedy pro Hearthstone ta nejhorší cílovka. K mému prvnímu kontaktu s něčím, co si říká "trading collectible card game", došlo teprve nedávno díky české Coraabií. Byla moc fajn, ale od pravidelného hraní mě pořád odrazuje ne zrovna perfektní uživatelská přívětivost. Pak ale, jako blesk z čistého nebe, Blizzard oznámil novou hru. Nebyl to WarCraft IV nebo Titan, ale Hearthstone: Heroes of WarCraft. Malá free to play hra, na které pracuje zhruba 15 vývojářů. Hearthstone běží zatím v postupně se rozšiřující betě a plná verze by měla vyjít ještě letos. Už teď jsou ale sociální sítě plné pochvalných ohlasů, ke kterým se musím přidat i já.

Galaxy on Fire: Alliances bude jen pro trpělivé hráče

„Sledujte pozorně. Zaútočím na Crispy_Bits z aliance Haters Hate Hate. Nemám je moc rád,“ komentuje Tobias Piwek z německého studia FishLabs svoje ťukání do tabletu. Je tak zaujatý nadcházející bitvou, že ani neotáčí hlavu naším směrem. V menu složí útočnou flotilu a vyšle jí na frontu. Frontou je míněna nepřátelská hvězdná soustava. „Bitva vypukne za... čtyřicet devět hodin. Ano, reálného času.“ Hned na začátku prezentace je jedno jisté - Galaxy on Fire: Alliances bude pro trpělivé.

E3 2013 dojmy: Závody The Crew vás provezou celou Amerikou

Jednu věc je potřeba vyjasnit si hned na začátku: autoři The Crew jsou maniaci. Pět let pracují na závodní hře, která rekonstruuje celé Spojené státy a cpou do ní horem dolem obsah a zábavu, která částečně přichází z kontinentu Need For Speed a částečně z ostrova Burnout. Výsledkem je splněný sen každého závodního řidiče.

E3 2013 dojmy: tabletový Deus Ex: The Fall nedělá sérii ostudu

Možná to není v herních médiích tolik vidět, ale tablety, smartphony a další přenosná herní zařízení zabírají poměrně velkou část letošní E3. Každý si chce z koláče mobilního hraní trochu ukousnout, a když to nejde skrz casual tituly jako Plants vs. Zombies, tak to přeci musí jít přes rozšiřování známé značky. Což takhle dát si na tablet Deus Ex?

Horké léto 2 - obstála česká klasika s Izerem v iOS konkurenci?

Zatímco na GoGu se mi záloha starých a starších her od zahraničních firem utěšeně rozrůstá, nikdy mě vlastně nenapadlo, že bych si chtěl podobným způsobem „archivovat“ i hry české, kterých mám u rodičů ve sklepě úplný pytel. Všecko uvnitř jsem hrál, ale sběratelská vášeň mě nepoutá ani k jedné z těch her. Jejich kouzlo, které řadu zahraničních her ještě stále obestírá, vyprchalo s dobou a dnes už jsou z nich jen rarity a kuriozity. Tedy byly z nich rarity a kuriozity, dokud nenašly nový život třeba na iOS a Android zařízeních, jak jsem sám s překvapením zjistil.