Černý kůň letošního jara? Iron Danger je originální strategická lahůdka

Dost možná se chystá pecka! Bojový systém Iron Danger, nové tahovky od Daedalic Entertainment, je sice na první pohled intuitivní a přístupný zhruba jako ovládání jaderného reaktoru, ale stačí chvilka, aby člověk zjistil, že se jedná o skvěle vymyšlenou a výborně funkční mechaniku, se kterou je radost si hrát.

Pillars of Eternity II: Deadfire - dojmy z hraní

Po získání důvěry náčelníka vesnice Tikawara jsem nechal ostrov daleko za sebou a spolu s posádkou, a především podivným klíčem si razím cestu nekonečným mořem. Naším cílem je tentokrát posvátná půda Poko Kohara. Co nás tam čeká? To ví jen sami bohové. Takhle vypadá malinkatý výřez z druhého dílu Pillars of Eternity s podtitulem Deadfire, který hráče posílá prozkoumat malebné souostroví téhož názvu. Tropický ráj je na dosah ruky.

Dojmy z hraní: čtvrtý Posel Smrti v sobě nezapře předchůdce, ale přináší i řadu novinek

K oznámení nového Posla Smrti došlo krátce před výstavou Gamescom. Společnost THQ Nordic tak jednou provždy rozsekla dohady o avizovaném nástupci původem české série. Čtvrtý díl nese prostý název Black Mirror (aby se to mohlo plést s prvním dílem) a vzhledem k datu vydání na konci listopadu nebyla hratelná ukázka na Gamescomu překvapením. Mají se fanoušci nač těšit, nebo už mysteriózní odkaz povedeného prvního dílu z této série vyčpěl nadobro?

RimWorld - dojmy z early access verze

Ačkoliv jsou to už víc jak tři roky, co vyšla alpha verze sci-fi simulátoru kolonizování pusté planety s názvem RimWorld, definitivní datum vydání této perly je stále v nedohlednu. Titul, který byl podle IndieDB svého času nejlepší nezávislou hrou roku, by proto mohl neoprávněně zapadnout u těch, kteří mu v době po vydání nevěnovali větší pozornost. To by však byla chyba. RimWorld totiž už v early access verzi skvěle baví.

GDC 2017: kyberpunková akce Ruiner drtí hráče obtížností, ale je férová a návyková

Čas letí. Jeden rok o hře napíšete, že podle záběrů na videu atraktivně kombinuje brutální souboje s kyberpunkem, a za dvanáct měsíčků už si můžete svá tvrzení ověřit v praxi. Jednou, dvakrát, třikrát, čtyřikrát …jsem bídně v jedné fázi dema chcípal, protože jsem pokaždé zapomněl použít některou z moc hezky navržených herních mechanik typu štít, bleskový přesun, granát zpomalení a tak dále. Byla to ale moje chyba – tělo odvyklo brutální akční výzvě, kterou Ruiner nabízí hned po několika proběhnutých metrech úvodní lokace, kde jde vlastně ještě o tutoriál. Ani v něm se ale hra s nikým nemazlí, zatímco jej bez čekání obalí parádní brutální atmosférou, o kterou se starají efekty, ale hlavně dotažená stylizace a pulsující soundtrack. Ruiner připomíná šikovným grafikem opečovanou verzi Hotline Miami,, ale nejde o klon – ve většině prvků si tvůrci Ruiner kráčí moc hezky vlastním směrem.

GDC 2017: Tacoma vzbuzuje příjemné vzpomínky na nepříjemné zážitky ze System Shock 2

Tvůrci z Fullbright Company si díky walking simulátoru Gone Home vybudovali úspěšnou, ale kvůli tématu hry pro značnou část herní obecně i kontroverzní, reputaci. Bez ohledu na to, jestli první hru studia považujete tematicky za poplatnou době, nebo za progresivní kus videoherního umění, nelze zpochybnit jednu věc: Steve Gaynor a spol. umí vyprávět příběhy, které vzbuzují emoce. Příběhy, které mají pointu. Příběhy, které zdánlivě popírají klasickou strukturu vyprávění, ale zároveň jsou pečlivě řízené a dokáží hráče oslovit. Další projekt studia, sci-fi adventura Tacoma, pod výše uvedené nejenom přidává podpis, ale hlavně snahu studia o vyprávění osobních příběhů rozvádí a doplňuje o minimálně jednu herní rovinu. Když to zjednoduším, Tacoma je mnohem více klasická hra než Gone Home. Zároveň jde ale o stejně silný zážitek, jako Gone Home. Díky postavám. Díky prostředí. Díky nelineárnímu vyprávění. Díky atmosféře. Díky herním systémům. Díky ovládání. Díky …a tak dále.

V Beat Cop si vyzkoušíte každodenní práci policisty - pochůzkáře

Nestává se často, aby název hry přesně vystihoval i jeho náplň. Snad proto, že vývojáři své hry běžně nepojmenovávají po konkrétním povolání. Tvůrcům z polského studia Pixel Crow ale vlastně nic jiného nezbývá. Když dělají hru o pochůzkáři, musí se holt jejich hra jmenovat Pochůzkář – anglicky Beat Cop. Vyjít by pro PC měla v posledních měsících tohoto roku a minimálně pre-alfa demoverze naznačila, že taková práce pochůzkáře v jednom ze sousedství zločinem prolezlého Brooklynu, má něco do sebe.

Master of Orion - dojmy z early access verze

Master of Orion. Kdo by tohle jméno neznal? Vesmírná 4X strategie, v níž se vydáváme napříč hvězdami a dobýváme planetu za planetou přátelským i nepřátelským emzákům navzdory. Solární systémy se osidlují, kolonie přibývají a flotily lodí hoří jako papír. Prostě taková Civilizace ve vesmíru. Jenže kolik z nás opravdu hrálo první díl téhle legendární série? Počítám, že moc velké číslo to nebude. Tahle hra má na krku víc let než kdejaký dospělák a hráči jsou přece jen z dobrých důvodů spíš na mladší. Ono dnes není snadné si užívat jejich archaickou grafiku a zkostnatělou hratelnost. A tak je jedině dobře, že pod taktovkou NGD Studios vzniká plnohodnotný remake Master of Orion v hezky modernizovaném kabátku

Dojmy z hraní: Sword Coast Legends je elektronická verze Dungeons & Dragons

RPG jako za starých časů. Tak zní kouzelné zaklínadlo, které se k uším hráčů nese v poslední době poměrně často především díky Kickstarteru. Ani tradičně financované hry však nezůstávají stranou. Sword Coast Legends nabídne podle tvůrců hratelnost inspirovanou legendami typu Baldur’s Gate nebo Icewind Dale, zasazenou do známého a oblíbeného světa Dungeons & Dragons. Silnou licencí to nicméně nekončí, neboť autoři mají odvahu i na zavádění novinek, z nichž nejvýraznější je možnost tvořit dobrodružství v roli pána jeskyně. Ten dostane k ruce komplexní editor, v němž bude moci stvořit jak jedinou jeskyni, tak dlouhou příběhovou kampaň.

Dojmy z hraní: postapo simulace Sheltered je depresivnější než Fallout

V kanceláři studia Unicube asi nepanuje úplně nadšená nálada. I když, těžko říci, kdo měl nápad na simulaci atomového krytu první a kdo od koho kopíroval. Nebo snad oba projekty vznikaly současně bez vzájemného ovlivnění? To se nejspíš nikdy nedozvíme, nicméně faktem zůstává, že pokud by vaši žízeň po atomové válce a následném přežívání radioaktivního spadu nedokázal ukojit Fallout Shelter (čtěte recenzi), pokusí se o to, krom řady světových politiků, také hra Sheltered.

Dojmy z hraní diablovky Eitr aneb smrt číhá v pixelech

Teprve po deseti minutách mi došlo, že v temných koridorech pixel-artových dungeonů nezní hudba. Namísto ní uslyšíte skřípání oceli o štít, bolestné výkřiky, hekání a agresivní řvaní nepřátel. Komorní kvarteto hrůzy pro jednu hrdinku s mečem. Ne, prý to není chyba v prezentační verzi hry, přispěchal s vysvětlením Tobi Harper ze studia Eneme. V Eitr zní hudba jen během animací, při soubojích nebo prozkoumávání nikoliv. Mnohem lépe se tak ukotvuje atmosféra nebezpečí, které skutečně číhá za každým rohem. Klíčová slova: Dark Souls, Diablo.

Dojmy z hraní: dinosauří survival ARK je skvělý zážitek už v early access verzi

Hned na začátek musím podotknout, že ARK: Survival Evolved obsahuje už nyní spoustu funkcí, které chybí i ve hrách v mnohem pokročilejším stádiu vývoje. Najdete tu desítky dinosaurů, můžete si je ochočit a jezdit na nich, můžete si stavět obří báze ve stylu Jurského světa nebo rovnou zakládat města. Je tu skvěle zpracován systém výroby, vývoje postavy i AI společníků. Dočkáte se PvE, PvP i RP serverů, soubojů pod vodou, na zemi i ve vzduchu a dalších desítek věcí. Ark je už v této chvíli survival MMO, jak má být.