2TB monstrum mezi flash disky ohromuje kapacitou i cenou

12. 3. 2017 15:00 - Hardware
autor: David Slouka

Diskety nabízely možnost uložení až 2,88 MB dat, cédéčka celých 650 MB, obouvrstvá dvoustranná DVD se chlubila dokonce 17 GB prostoru. U každého z těchto nosičů byla jeho kapacita ve své době obrovským pokrokem. Flash disk DataTraveler Ultimate GT možná není až tak revoluční, přesto však svou 2TB kapacitou vyráží dech. Podobně šokující je ovšem i cena, která děsí snad ještě více než Amnesia nebo SOMA: přibližně 48 tisíc korun českých.

Fleška DataTraveler Ultimate od firmy Kingston je dostupná v 1TB a 2TB variantě. Oproti dnešním, obvykle miniaturním flash diskům, se kromě velikosti úložiště liší i jiných ohledech: cenově se pohybuje v oblasti výkonného nového laptopu, a navíc je dosti masivní. Téměř 27 mm na šířku a 21 mm na výšku jsou nelichotivé rozměry a u přístrojů, kde jsou USB porty nahuštěny jeden na druhý, jich může zatarasit více najednou. Oproti čemukoli jinému s kapacitou 2 TB je však velikostí zcela zanedbatelná. Přenosné externí disky jsou výrazně rozměrnější.

Obě varianty flash disku jsou mimo kapacitu identické a nijak se neliší ani vzhledově. Překvapivě může působit zvolené rozhraní, standardní USB 3.1 první generace. Pravda, přenosová rychlost by měla postačit na všechny potřeby uživatele (300 Mb/s čtení, 200 Mb/s zápis), zanedbávaný standard USB-C však přímo volá po použití v této ukázce nejnovějších možností paměťové technologie; i z toho důvodu, že přenos 2 TB dat na USB 3.1 přece jen chvíli potrvá. Flash disk je díky tomu zpětně kompatibilní s USB 2.0.

S cenovkou v oblacích

DataTraveler Ultimate GT bude pro tuzemského zákazníka opravdu spíše ukázkou toho, co všechno již výrobci v oblasti přenosných datových nosičů dokáží než běžným spotřebním zbožím. Z pohledu na cenovku totiž hrozí lehký infarkt: přibližně 48 000 korun za 2TB variantu a 28 000 za 1TB variantu je opravdu nářez. 

Pro představu, za 50 tisíc korun si lze koupit MSI GTR72VR 6RD – dosti výkonný herní notebook, se vším všudy. Lehce komické je porovnání se 128GB fleškou stejného výrobce – DataTraveler Micro 3.1. Za 48 000 korun jich lze koupit třicet dva kusů – a nabídnou tak dohromady kapacitu 4 TB. Pravda, nosit po kapsách 32 flash disků není úplně praktické, ale takový externí 2 TB HDD lze sehnat výrazně levněji – za něco pod tři tisíce korun. I ten však lze do kapsy nacpat jen stěží a rychlost zápisu bude nižší, stejně jako odolnost. Ještě podobnější je externí SSD Samsung T3 s identickou kapacitou – stojí 22 tisíc korun, a dokonce nabízí vyšší přenosovou rychlost. Rozměry jsou však přeci jen o něco větší.

Jak jde vidět, čistě z pohledu cena/výkon je DataTraveler Ultimate naprostý nesmysl; jako ukázka možností a potenciálu flash disků ovšem přímo září.

Hodně muziky za hodně peněz

Kapacita 2 terabajtů na malém přenosném zařízení skutečně nabízí velký potenciál: nést si s sebou v kapse kompletní Steam knihovnu? Jde to, tedy pokud nemáte opravdu hodně her. Proklamovaných 70 hodin 4K videa také nezní špatně.

DataTraveler Ultimate však naznačuje, že se postupem času se může změnit i samotný účel flešek. Zatímco dnes slouží spíše jako přenosné úložiště nebo záloha pro data, která jsme zvyklí mít neustále u sebe (pokud tedy k tomuto účelu už nevyužíváme cloud), v budoucnu by mohly nahrazovat externí disky u uživatelů, kterým 2 TB prostoru stačí – a těch je poměrně hodně.

Další z věcí, jimiž se kalifornský Kingston rád chlubí, je odolnost. Směs zinku a oceli má být odolná proti elektrickým výbojům, poměrně značným výkyvům teploty (firma uvádí -25 °C až +60 °C) a mechanickému poškození. U flash disku za astronomickou cenu však bude uživatel ve svém zacházení pravděpodobně dosti opatrný. Vzhledově je DataTraveler příjemně elegantní, Kingston se nedopustil žádných větších designových experimentů, což je spíše dobře.

Celkově vzato se DataTraveler Ultimate GT od běžných flash disků liší v podstatě jen ve dvou věcech: ve velikosti úložiště a v ceně. Oba tyto rozdíly jsou však opravdu markantní. Otázkou je, zda budou nyní následovat i další vysokokapacitní flash disky, nebo si na ně ještě pár let počkáme.

Tagy: datová úložiště flash disk extrémní hardware

Zdroj: CNET, Kingston

Poslední komentáře (0 / nových)

Vstoupit do diskuze (0 příspěvků)