Intel Nehalem bude mít Turbo mód

20. 8. 2008 11:11 - Hardware
autor: Redakce Games.cz

Automaticky změní frekvenci procesoru podle toho, jaká aplikace zrovna běží.

Pat Gelsinger z Intelu prozradil, že budoucí řada procesorů s jádry Nehalem bude obsahovat tzv. Turbo mód (Turbo mode). Stejně jako se turbodmychadla u spalovacích motorů využívají ke zvyšování výkonu, i Turbo mód u Intelu bude zvedat výkon. Bude to provádět tak, že bude automaticky měnit frekvenci procesoru. V praxi půjde o dynamické přetaktování prováděné v závislosti na tom, jestli je vytíženo jedno, dvě nebo více jader procesoru. Odpadne tak ono obligátní tlačítko na boku PC, které Turbo mód zapínalo - a které stejně nikdo nikdy nevypínal.

Přesněji řečeno: jakmile se objeví nějaká aplikace, která začne využívat jenom jedno jádro (což jsou typicky hry), procesor automaticky pozná, že ostatní jádra nejsou v činnosti a nepracují naplno (idle) a tomu jádru, které právě aplikaci zpracovává, automaticky zvedne frekvenci. Možné to bude proto, že nečinná jádra produkují zlomek ztrátového tepla oproti jádrům plně vytíženým, takže zůstává prostor pro zvýšení frekvence, aniž by se ohrozila stabilita celého systému.


Něco podobného existuje u mnoha moderních procesorů, včetně těch pro notebooky, a samozřejmě včetně těch od AMD (Phenom). Rozdíl je v tom, že původně byla tato metoda dynamického řízení frekvencí procesorů zavedena s ohledem na snížení spotřeby, a že se frekvence v době nečinnosti snižovaly. Intel zvolil právě opačný postup. Jeho cílem je vyždímat z procesoru maximum a přizpůsobit tak jeho chování těm aplikacím, které nejsou navrženy na vícejádrové systémy. Každopádně uvidíme, jak se tato vymoženost bude chovat v praxi, protože ke změně v užití jednoho nebo více jader může docházet i několikrát do vteřiny nebo několikrát vzhledem k jednotlivým programům spuštěných na pozadí). Nabízí se otázka, jak to inženýři Intelu zvládli a jestli nebude docházet ke kolísání výkonu.
zdroj: HI

cappy

Poslední komentáře (0 / nových)

Vstoupit do diskuze (0 příspěvků)