Nová GeForce 1080 Ti přijde už příští týden, bude levnější a výkonnější než Titan X

2. 3. 2017 16:00 - Hardware
autor: Jiří Vašina

„Jste připraveni?“ zeptal se jako rocková hvězda šéf Nvidie Jen-Hsun Huang netrpělivě vyhlížejícího davu, sedícího pod střechou legendární Regency Ballroom na tiskové konferenci přidružené ke GDC 2017. Svým gestem zahájil oficiální představení dosud nejvýkonnější grafické karty historie. Pro mnohé byl však tento fakt velkým a posléze i milým překvapením. Že bude karta nejspíše vycházet s loňské vlajkové lodi GeForce GTX Titan X postavené na architektuře Pascal a tedy GPU GP102 se tak nějak šuškalo, ovšem že nový grafický akcelerátor svůj předobraz co do výkonu dokonce předčí, to už odhadoval málokdo. Odborná i laická veřejnost měla na zřeteli, že se bude jednat o jakousi odlehčenou verzi karty Titan X. Jenže tým zelených tentokráte téměř všem vytřel zrak – a nikoliv pouze výkonem.

GeForce GTX 1080 Ti operuje s 3584 Cuda jádry a přináší až o 35 procent vyšší výkon než původní GTX 1080. Oproti GTX 1070 je nárůst výkonu až o 78 procent - a jak už bylo zmíněno v úvodu, je dokonce rychlejší než v létě uvedený model Titan X, který si lze pořídit za 35 000 korun. Jistěže, výsledná procenta jsou víceméně marketingovou hrou se slovy, respektive se slovíčkem „až“ (měření probíhalo u her jako DOOM 4, Rise of the Tomb Raider, Fallout 4, Battlefield 1 a další), a právě až reálné výsledky nezávislých testů odhalí, nakolik jsou rozdíly markantní.

Kdo vede?

Nicméně na oficiálních stránkách výrobce je uvedeno, že v režimu boost má karta frekvenci 1582 MHz a ve finále tedy 11,3 TFLOPS v FP32, což je oproti Titan X, která poskytuje 11 TFLOPS, přeci jen o trochu lepší hodnota. Na první pohled úplně nepodstatný rozdíl, to je zřejmé, a i proto jej Jen-Hsin Huang na tiskovce nijak nekonkretizoval. Celý vtip ovšem tkví v tom, že cena GTX 1080 Ti byla stanovena na 699 dolarů a dle českého zastoupení bude v naší kotlině karta vycházet na 22 490 Kč (na Slovensku 823 eur). Titan X sice nabízí 12 GB paměti a GTX 1080 Ti „pouze“ 11 GB, ale novinka naproti tomu disponuje novou generací paměťové architektury GDDR5X od Micronu s rychlostí neuvěřitelných 11 Gbps. K tomu přičtěme maximální propustnost 484 GB za vteřinu.

Čím to nakrmit?

Asi netřeba nijak zásadně řešit, proč má karta výkonu na rozdávání. „Rok co rok co rok jsou videohry stále krásnější. Tímto jsme zavedli novou generaci high-endu, které využije příští generace her,“ prohlásil Huang a naznačil, že hardware je skutečně trochu napřed před softwarem. Na druhou stranu, při plném využití při 4K rozlišení, nástupu HDR a samozřejmě i ve virtuální realitě se bude další výkon nepochybně hodit.

Na pulty obchodů zamíří GTX 1080 Ti Founders Edition již 10. března, přičemž předobjednávky startují 2. března v 17:00 středoevropského času. 

Tagy: GDC 2017 grafické karty

Zdroj: vlastní

Poslední komentáře (0 / nových)

Vstoupit do diskuze (0 příspěvků)