NVIDIA o předčasném úmrtí notebookových čipů
zdroj: tisková zpráva

NVIDIA o předčasném úmrtí notebookových čipů

28. 7. 2008 11:11 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Nedostatečné chlazení si opět vybírá svou daň, ale jedná se jen o malé procento čipů.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Na začátku měsíce se objevily zprávy o předčasných úmrtích notebookových grafických čipů NVIDIA ze série 8M. Poruchy naštěstí nepostihují všechny čipy ve všech noteboocích, ale jenom některé konfigurace. Bohužel není k dispozici ověřitelná informace, na které konfigurace by si měl dát zákazník pozor. Za zvýšenou poruchovostí se s největší pravděpodobností skrývá nedostatečné chlazení (podobně jako se to třeba stávalo u Xbox 360, viz red ring of death) v kombinaci s citlivějším materiálem, ze kterého jsou čipy vyrobeny. NVIDIA se k celému problému postavila čelem. Nejprve pro svoje partnery vyrábějící notebooky uvolnila ovladače, které reagují rychleji na zatížení a promptně zvyšují rychlost chladícího ventilátoru, tak, aby se čip stíhla uchadit a nebyl poškozen. No a také vyčlenila částku 150-200 milionu dolarů na pokrytí záruk.

Problém postihuje jenom notebookové čipy, žádných desktopových čipů se údajně netýká. NVIDIA uvádí, že jde ve skutečnosti o velmi malé procento čipů, které se prodaly a které by se mohly porouchat, a že je velmi nepravděpodobné, že právě váš notebook by mohl být postižen. Také to závisí na tom, v jakém prostředí notebook pracuje, jakou má konfiguraci a jakým způsobem se používá. NVIDIA také pracuje se svými partnery na tom, aby všechny čipy, které jsou momentálně vyráběny, neměly žádné vady a nebyly náchylné k poruchám.

S podobnou problematikou se nesetkáváme poprvé a rozhodně ne naposledy. Tentokrát nejenomže selhal proces designování, ale také kontroly. Takže na závěr klasická rada: Pokud máte nějaký herní notebook, dbejte na to, aby byl uvnitř čistý a aby žádné jeho chladiče ani otvory pro vstup a výstup vzduchu nebyly zanesené prachem. Pokud do něj z důvodů záruky nemůžete zasahovat, tak ho alespoň NEprovozujte v prašném prostředí nebo na měkké podložce, která by větrací otvory ucpala. Prach je totiž docela slušný tepelný izolant a i notebooky se musí (překvapivě) chladit.

zdroj: MaxPC

cappy

Nejnovější články