Šifrovací čip má skoncovat s pirátstvím
zdroj: tisková zpráva

Šifrovací čip má skoncovat s pirátstvím

26. 5. 2008 9:09 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

S pirátstvím bude konec. Definitivně, říká tvůrce Pongu a odkazuje na něco, co máte nevědomky schované v počítači.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Zakladatel firmy Atari a tvůrce Pongu Nolan Bushnell (65) se nechal slyšet, že herní pirátství už brzy bude minulostí, a to díky novému čipu. "Skrytý kódovací čip nazvaný TPM je na každé základní desce ve většině počítačů, které jdou nyní do prodeje. To v praxi znamená, že v herním byznysu budeme schopni zakódovat absolutně ověřitelný soukromý klíč, který je neprolomitelný lidmi na internetu a pomocí rozesílání hesel."

Dovolí to prý rozvoji trhů v oblastech, kde bylo pirátství opravdovým problémem. Bushnell si myslí, že u pirátství filmů a hudby to bude něco jiného, protože když to můžete vidět nebo slyšet, tak to také můžete zkopírovat. "Hry jsou ale jiná věc, protože jsou závislé na kódu. TPM, v zásadě, zastaví pirátství her", je si Bushell jistý. Jakmile se počet TPM opatřený hardware dostatečně rozšíří, očekává vyšší příjmy i z oblastí jako je Čína a Indie.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Když pomineme fakt, že zatím nebyl vydán žádný herní software, který by nebyl (dříve nebo později) prolomen a do budoucna to nevypadá na nějakou zásadní změnu, nelze Bushnellovi upřít jistý postřeh. TPM čipy se skutečně objevují na základních deskách už od roku 2003/2004. Trusted Platform Module (v rámci TCPA, TCG) je malý, obvykle neoznačený cryptoprocesor, který umí uchovávat zabezpečenou informaci (klíče), umí se napojit na konfiguraci počítače a jeho software a podle toho pak vytvořit nesrozumitelný hash key, kterýžto zase umožní třetí straně, aby si ověřila, že software ani hardware na počítači nebyl dodatečně pozměněn. TPM čip je také možné použít k autentifikaci nebo ke kódování disků (např. přes BitLocker ve Windows Vista), ke službě Digital Rights Management, vynucení a ochraně licencí nebo k ochraně hesel. TPM čipy byly do počítačů zavedeny na základě lobby vlastníků digitálních práv.

cappy

Nejnovější články