Valve se vysmívá predikcím konce PC scény

2. 7. 2008 18:18 - Hardware
autor: Redakce Games.cz

Řada lidí si nekupuje PC hry, protože na ně nemají dostatečně silný počítač, ale tvůrci Half-Life na to znají recept.

Doug Lombardi z Valve Software udělal rozhovor pro server ShackNews, ve kterém obhajoval PC scénu a hraní na PC. Následoval tak Johna Riccitelliho z EA, který nedávno vyvracel fámy o klesajících prodejích na PC her s tím, že se celý PC trh roste už několik let, jenom se objem transakcí přesunul z klasických krabicových prodejů k předplatnému a k mikroplatbám. Naproti tomu Lombardi si všímal i jiných věcí.

Tvrdí, že za většinu problémů, které provázejí vývojáře a vydavatele her, si tito vlastně mohou sami. Dokumentoval to na tom, že si většina vydavatelů řekne: "Máme nejlepší grafiku, máme nejlepší screenshoty, a tím jsme získali větší přízeň médií - takže vyhrajeme". Jenomže to zůstane jenom v době před vydáním hry. Pak se hra vydá a 60-70 procent hráčů, možná větší procento, si tu hru nekoupí, protože na ní nemají dostatečně silný počítač.

V případě Valve je to něco jiného. Takový Portal si mohou hrát i majitelé 3 a více let starého počítače. Valve totiž využívá svojí vlastní statistiku rozšířenosti určitého typu hardwaru na Steamu a podle toho přizpůsobuje svoje hry. Kdyby se na tu statistiku občas podívali i ostatní vydavatelé, možná by si ušetřili spoustu problémů. No a co se týká těch předpovědí konce hraní na PC a všech těch řečiček okolo, tak si Lombardi myslí, že se za nimi mohou skrývat PR oddělení Sony a Microsoftu, jakožto promotéři konzolí Playstation 3 a Xbox 360. Vždycky když se totiž objeví nové konzole, tyto velké marketingové týmy kolem toho rozjedou patřičný humbuk a v praxi to dopadne tak, že se zájem hráčů obrátí směrem ke konzolím.

Při každém dřívějším uvedení nových konzolí se tvrdilo, že hraní na PC skončí. A protože jsme nyní asi v polovině životního cyklu současných konzolí, tak by nás teď zase mělo čekat obnovení zájmu hraní na PC. Důvody k tomu by měly být dva. Grafika na konzolích začne postupně pokulhávat za grafikou dostupnou na PC a navíc se chystá příchod některých hodně očekávaných her, které budou jenom na PC a u kterých hráči stráví hromadu hodin (např. Spore, Crysis Warhead nebo později Diablo III).

zdroj: ShackNews

cappy

Poslední komentáře (0 / nových)

Vstoupit do diskuze (0 příspěvků)