Medal of Honor: Allied Assault

Medal of Honor: Allied Assault

Články

Enginy a klonování her: Jak jsme jednu dobu pořád stříleli Němce

Kdo by si občas neposteskl, že hry jsou, jak se říká, na jedno brdo. Že obsahují podobné nápady, herní prvky i ekonomické mechanismy, a že se tedy i podobně hrají. Je to zakořeněný předsudek, nebo fakt? V minulosti takové každopádně byly, vlastně se navzájem podobaly ještě víc kvůli sdíleným enginům, které si tvůrci oblíbili v devadesátých letech. Každá doba však naštěstí plodí i špetku originality.

Nejzajímavější žánrové inovace v Call of Duty, Battlefield a dalších střílečkách

Série Call of Duty platí za jednu z nejúspěšnějších značek herní historie, která ovlivnila celou generaci stříleček. S výjimkou prvního a čtvrtého dílu ovšem nejde zrovna o etalon těch nejkreativnějších her. Přesto různé díly Call of Duty, stejně jako jimi inspirované tituly, čas od času přinesly nečekaný závan inovace. V přehledu podobných výjimek z pravidla pomineme zombies režim nebo nápady, které byly naprosto očividně inspirovány v konkurenčních hrách – zejména ve značce Tifanfall. I bez nich lze totiž ve víc jak desetileté historii hratelnosti na způsob Call of Duty v tomto žánru najít několik svěžích nápadů.

Retro GamesPlay: hrajeme válečnou střílečku Medal of Honor: Allied Assault

Ne náhodou se z Medal of Honor: Allied Assault stala legenda mezi válečnými střílečkami. Nabídla kampaň s velkou mírou historické autenticity a navíc s opulentní filmovou výpravou. Jako kdyby se film Zachraňte vojína Ryana podařilo z pláten kin přenést na počítačové monitory. Dneska už sice může Allied Assault působit graficky primitivně, ale pořád v sobě má specifického ducha, díky kterému jen tak nezestárne. Přesvědčit se vás o tom pokusíme v retro gamesplayi.

První Medal of Honor připomíná, že za výpravnými singleplayer kampaněmi ve střílečkách stojí úcta k dějinám

Teze o úbytku vysokorozpočtových her pro jednoho hráče se v posledních letech stala oblíbenou mantrou. Navzdory tomu, že do produkce kampaní ve střílečkách stále proudí horentní sumy, a zájem hráčů o kampaně ve střílečkách je zjevně také, loni v tomto směru došlo na něco bezprecedentního: Black Ops III vyšla pro konzole minulé generace bez kampaňové složky. Překomplikovanou zápletku BOIII navíc degradovalo, že ji hráč může díky odemknutí všech misí procházet v libovolném směru. Je to zajímavý posun od dob Medal of Honor (1999, ukázka gameplaye zde), což byl de facto předskokan Call of Duty série. A právě příběh vzniku Medal of Honor připomíná, že inovace vždy pramení z vymezení se vůči status quo. Zároveň také naznačuje, kudy se příběhové střílečky možná vydají v budoucnu.

Charitativní Humble Origin Bundle 2 nabízí první dva díly Dragon Age či C&C: Generals

Již podruhé mají vášniví sběratelé možnost ve spolupráci s Humble Bundle doplnit si svoji sbírku EA titulů. Electronic Arts se totiž podruhé pustili do spolupráce s HB a výsledkem je Humble Origin Bundle 2, který do začátku nabízí pětici titulů okamžitě a čtyři další pro ty, kteří se rozhodnou pokořit aktuální průměrnou částku. Celkový výtěžek opět míří na charitu, EA si z prodeje nevezme, stejně jako minule, ani korunu. Je jen otázkou, zda prodej toho balíčku předčí ten první – tehdy výprodej přinesl závratných 200 milionů korun. 

Šance na zachování online multiplayeru v Battlefield a Command & Conquer hrách stále žije

„Už sem řek, po žních jdeš off-line,“ zahřímala EA a oznámila padesátce svých titulů, že od konce června letošního roku přijdou o podporu online multiplayeru a některé z nich na to konto definitivně upadnou v zapomnění. Jiné se však na vlnách internetu udrží díky alternativnímu řešení buď od fanoušků nebo služeb od třetích stran. EA tak jako další firma v řadě reaguje na již dříve anoncované uzavření serverů služby GameSpy, kterou pro realizaci multiplayeru ve svých hrách používala celá řada firem včetně Nintenda. Jaké hry od EA konkrétně se na konci června ponoří do digitální tmy?
Hodnocení
GAMES.cz
9/10
Datum recenze:
25. ledna 2002
Recenze