Česká logická hra Dark Train hýří nápady a sugestivní atmosférou
zdroj: tisková zpráva

Česká logická hra Dark Train hýří nápady a sugestivní atmosférou

25. 11. 2014 11:16 | Novinky | autor: Aleš Smutný |

Je radost najít v herním koloběhu více či méně opakujících se témat něco opravdu originálního. Tentokrát navíc přichází originalita z českých luhů a hájů, konkrétně od pražského studia Paperash. Jeho prvotina Dark Train je logickou hrou, která se točí kolem titulního vlaku a jeho čtyř vagónů. Vysvětlit ale princip hry, není vůbec snadné. Pojďme tedy na to.

Nejdříve ze všeho si ale všimněte působivého audiovizuálního zpracování. Veškerá grafika ve hře je ručně vyřezávaná, což znamená, že tvůrci nejprve vytvořili 2D model z papíru, následně přidali perokresby a vše zdigitalizovali. Postup vám asi nejlépe vysvětlí stránky vývojářského blogu. Dočtete se tam rovněž, že „od počátku chceme hru udržet v rámci ploškové animace. Pro náš záměr je dostatečně bohatá a v České republice má hlubokou tradici, ke které chováme úctu.“

Když se podíváte na video, tak je hned jasné, že Dark Train je (či spíše bude) audiovizuálně velmi specifické dílo. Temnou atmosféru a industriální styl doplňuje rachocení pražců, po nichž jede neúnavný titulní vlak, který je hlavním hrdinou fantaskní zápletky. Vlak vytvořil vynálezce Tagrezbung na zakázku neznámého objednavatele, který chtěl vytvořit funkční model lidského světa, co obsáhne proměnlivé počasí a civilizaci. Ovšem za podmínky, že jeho součástí nebudou žádní lidé, ani vyobrazení lidského obličeje.

zdroj: Vlastní

Tagrezbung model vytvořil a zakomponoval do transportního systému v podobě vlaku, protože model musí dopravit přes opuštěnou a nehostinnou Transparentní zem. Nejenom, že model musí být funkční, ale zároveň i provozně soběstačný. V den dokončení ale geniální vynálezce zemřel a úkolem hráče je vlak dostat do určeného cíle.

Základ vlaku tvoří čtveřice vagonů, které se liší obsahem. Každý vagon představuje jednu část modelu, přičemž řazení vagonů ovlivňuje podobu, jakou nabere model uvnitř. Když se podíváte na video, které demonstruje proměny lesního vagonu v závislosti na dvou okolních vagonech, bude vám vše jasné. Nebo ne vše, ale základ systému určitě ano.

zdroj: Vlastní

Vlak během cesty musíte obsluhovat, aby byl provozuschopný a získával zdroje, které si neumí vyrobit. Pomocí sběračů sbíráte třeba elektrickou energii z blesků, jiskry, co vznikají při brzdění vlaku či dešťovou vodu. Využívat musíte i další funkční součásti vlaku, jako je elektromagnet pro manipulaci s vagony – ale pozor, elektromagnety vyžadují spoustu elektřiny.

Je jasné, že momentálně zní systém správy vlaku mírně chaoticky, ale možná si myšlenky utřídíte přes oficiální stránky, které vysvětlují funkčnost jednotlivých prvků a herní možnosti. Pracujete přitom s vnějším prostředím, které zajišťuje (a možná i ohrožuje) chod vlaku, ale i s vagony, které představují heterogenní systémy životního prostředí a vzniká v nich život. Samozřejmě v závislosti na atmosférických procesech, které můžete ovlivňovat řazením vagonů.

Dark Train vypadá originálně a tím pádem je herní systém poněkud obtížnější na pochopení. V herních principech je ale zjevně ukryté velké množství mechanik. Na hráči je, aby je objevoval a učil se během práce s jednotlivými světy ve vagonech. Stejně tak musí využívat logického myšlení i jemné motoriky, protože v rámci herních pravidel se měnit třeba i fyzika kurzoru. Tvůrci z Paperash plánují nejprve vydat do poloviny příštího roku prototyp hry, který půjde spustit v prohlížeči, a později plnou hru, tentokrát již v tradiční formě na PC, Max a Linux.

Nejnovější články