48 hodin bez spánku: Budoucnost měst řeší mozky ze 13 zemí včetně Česka
zdroj: tisková zpráva

48 hodin bez spánku: Budoucnost měst řeší mozky ze 13 zemí včetně Česka

14. 3. 2017 15:30 | Komerční sdělení / PR | autor: Inzerce

Města trpí smogem, dlouhými kolonami i nedostatkem parkovacích míst. Počet aut na rodinu roste. Proto se v Praze pod záštitou primátorky Adriany Krnáčové poprvé koná od 16. do 19. března 2017 celosvětový Hackathon na téma „chytrá doprava ve městě“. Dvacet nejlepších týmů z celého světa se pokusí najít řešení nejpalčivějších problémů během non-stop dvoudenního programátorského maratónu. Buďte při tom!

Co je Hackathon?

Spojení slov “hack” a “marathon”, které značí pořádný zápřah pro mozky špičkových IT specialistů. Ti dostanou úkol z osmi témat a během 48 hodin v trojčlenném týmu navrhnou řešení v podobě funkčního prototypu mobilní aplikace, chytrého senzoru nebo nového designu dopravního prostředku budoucnosti. Na konci Hackathonu čeká nejúspěšnější tým šek na 135 000 Kč, nabídka spolupráce s největšími světovými firmami a především možnost uskutečnit svůj nápad nejen v hlavním městě. Jakub Jurových, organizátor největšího hackathonu ve Velké Británii na Univerzitě v Cambridge vystětluje výhody tohoto formátu: “Hackathon zrychluje vývoj produktů a služeb. Na co byste normálně potřebovali měsíce, se stane za pár dní. Lidé na hackathonu by se jinak nepotkali, pocházejí z odlišných prostředí a zemí. Proto můžou vznikat nové věci."

Jak Hackathon probíhá?

Pečlivě vybraných 20 týmů se sjede z celého světa na tři dny do Prahy. Každý tým je složen z vizionáře, designera a programátora. Vizionář přichází s nápadem, designer zajistí, aby se lidem řešení líbilo, a programátor vytvoří funkční prototyp nového produktu nebo služby, například mobilní aplikace, která lidem zrychlí a zpříjemní cestu do práce.

Na akci samotné je zajištěn dostatek jídla a pití, zdravotník, relaxační zóna včetně masáží a třicítka mentorů – zkušených odborníků, kteří pomáhají týmům vypracovat řešení použitelné v praxi. Pracují přitom s reálnými daty pro Prahu získanými z dopravních systémů, satelitů, jízd taxíků, jízdních řádů a řady senzorů hluku či škodlivých zplodin rozesetých po hlavním městě.

Po 48 hodinách intenzivní práce bez spánku týmy své řešení představí před odbornou porotou a obecenstvem a nejlepší nápady si odnesou některou z desítek cen a dostanou od partnerů nabídku nápad obchodně dotáhnout a dostat jej do světa.

Kdo se Hackathonu účastní?

Přihlásilo se 50 týmů, téměř 170 lidí, co chtějí změnit dopravu ve městech. Týmy pocházejí z ČR, SR, Německa, Slovinska, Maďarska, Polska, Itálie, Španělska, Irska, Chorvatska, Srbska, Ukrajiny či Ruska. Nejmladší zájemce má 17 let, nejstarší 68. Je vidět, že programování není jen mužskou doménou, do Hackathonu se přihlásilo 25 žen.

Co se bude na Hackathonu řešit?

Letošní ročník je zaměřený na chytrou mobilitu, z osmi okruhů na www.ceehacks.com vybíráme ty nejzajímavější:

  • jak vyřešit pohyb samořídících aut v historickém centru města. Jak projede auto budoucnosti bez řidiče mezi desítkami vystresovaných řidičů?
  • jak se zabaví lidé, když nebudou muset za volantem řídit. Budou si hrát? Bavit se? Pracovat?
  • jak motivovat lidi, aby více jezdili hromadnou dopravou a na kole. Jak pomoci lidem stihnout autobus nebo tramvaj? Jak udělat MHD víc sexy? Jak zajistit, aby vždy našli místo na P+R parkovištích?
  • jak podpořit sdílenou ekonomiku – Jak zajistit, aby si lidé nebáli půjčovat a pronajímat auta stejně jak to dělají s byty v Airbnb?
  • jak snížit emise z dopravy ve městech? Proč ještě elektromobily nejezdí v Praze? Jak vyřešit problémy s nabíjením?
  • co zajímavého může Praha na poli dopravy nabídnout turistům? Jak zatraktivnit Prahu pro návštěvníky?

„Prvkem, který bude města stále více a více ovlivňovat, jsou technologie umožňující vznik nových obchodních modelů na principu vzájemného sdílení, jako je například sdílení kol (bike-sharing) nebo osobních vozidel (car-sharing). Jsme zvědaví, jaké řešení Hackathon přinese,” dodává prof. Dr. Ing. Miroslav Svítek, dr. h. c., děkan Dopravní fakulty ČVUT v Praze, která je akademickým partnerem Hackathonu.

Kdy a kde se Hackathon koná?

Celou akci zahajujeme již 16. března v 16 hodin ve ŠKODA DigiLabu (www.skodadigilab.com), kdy představíme nástroje dostupné “hackerům” a umožníme účastníkům, aby se před startem neformálně seznámili. Samotný 48 hodinový maraton začíná v pátek 17. března v 9 hodin v Prague Startup Centre (www.praguestartupcentre.cz) v paláci Adria v centru Prahy. Vyhlášení proběhne v neděli 19. března od 13 hodin v pražském klubu DUP36 (www.dup36.cz), na kterém si vítězný tým odnese přes 130 tisíc korun a možnost další spolupráce s globálními značkami jako ŠKODA AUTO, innogy, EY, T-Mobile, Siemens, Microsoft nebo P3 Logistic Parks, které mají zájem nejlepší nápady z Hackathonu dále rozvinout a realizovat.

Tomáš Studeník, organizátor pražského Hackathonu a zakladatel CEE Hacks vysvětluje jedinečnost akce: “Praha se projednou stane centrem světových inovací. A navíc v oblasti, která trápí přes šedesát procent všech lidí na světě. Samořídícím autům se bude hezky jezdit v pravoúhlých křižovatkách amerických měst. Ale skutečný oříšek jsou města jako Praha, která vznikala po tisíce let. Jak si poradí umělá inteligence s uličkami Malé Strany Jana Nerudy?”

Kdo je partnerem akce?

První Smart Mobility Hackathon se koná díky laskavé podpory těchto organizací a firem: hlavní město Praha, Prague Startup Centre, Operátor ICT, CzechInvest, ŠKODA AUTO, innogy, EY, Siemens, T-Mobile, Microsoft, P3 Logistic Parks, Liftago, Confidence Digital, SimpleCell, Big Clown Labs, ČVUT v Praze, VUT v Brně, ESA BIC, UP21, Czechitas, KIWI.COM, FuckUp Nights Prague, Central European Startup Awards, LABS, DUP36, tyinternety.cz, MediaSalesMarketing a Insane Business Ideas.

Veškeré informace jsou dostupné na www.ceehacks.com

Nejnovější články