Nechcete čekat na Tróju? Zkuste si Total War v době bronzové díky povedeným modům

20. 9. 2019 14:45 - Dojmy z hraní
autor: Václav Pecháček

Vychází na platformách: Windows

Po oznámení A Total War Saga: Troy jsme s Alešem v redakčním pokecu lamentovali, že bychom místo lokálního zaměření pouze na trojskou válku raději viděli plnohodnotný Total War zasazený do naprosto fascinující éry pozdní doby bronzové. A světě div se, on už takový Total War existuje! Samozřejmě nikoliv oficiální, ale fanouškovské mody jsou občas podobně působivé jako produkce Creative Assembly.

Celá galerie

Nejprve troška historického kontextu. Důvod, proč s Alešem tolik toužíme po tomhle konkrétním historickém zasazení, je kromě jeho originality a popkulturní nevytěženosti ještě jeden – nechvalně proslulý a dosud nevysvětlený kolaps, který vymýtil skoro všechny mocné civilizace tehdejší doby. Většina měst a paláců byla opuštěna, vypálena či jinak zničena a z kdysi pyšných impérií zbyly jenom ruiny.

Bylo by skvělé skočit po hlavě do téhle nesmírně turbulentní doby, pokusit se jako Asýrie nebo Chetitská říše odolat bouři, změnit historii a nezaniknout pod železnými meči Mořských národů, nezemřít hlady kvůli dusivému suchu, nepodlehnout zemětřesením a sopečným erupcím. Překonat apokalypsu... nebo aspoň odejít v posledním záblesku slávy.

Chystaná trojská odbočka nic z toho nejspíš nenabídne a bude se zabývat výhradně Achillem, Hektorem a spol., ale právě proto tady dneska píšu o modifikacích. V tuhle chvíli nás zajímají dvě – jedna pro původní Rome: Total War, ta druhá pro jeho pokračování Total War: Rome II. Obě jsou velmi dobře hodnocené, takže záleží spíš na vaší osobní preferenci.

Jestli byste raději verzi pro pamětníky, zamiřte na stránku modu Bronze Age. Ten vyžaduje nemodovaný Rome a jeho rozšíření Barbarian Invasion, načež se můžete ponořit do plnohodnotné kampaně třeba jako král Egypta nebo vládce řeckých Mykén.

Rome je samozřejmě prastará hra (odlišná perspektiva: zdaleka ne tak prastará jako Mykény!), takže se musíte kromě barbarů a přírodních katastrof potýkat ještě s nepříliš vábnou grafikou, ale relativně propracovaná kampaň je za to dostatečnou kompenzací a hlavním plusem oproti druhému kandidátovi.

Mod pro Rome II, Age of Bronze, totiž sice vypadá krásně, ale kampaň v současné chvíli nenabízí. Zatím se v něm můžete pustit „jen“ do vlastních bitev, protože na kampani se teprve pracuje. Ovšem i samotné bitvy jsou vynikající zábavou pro každého, koho nezajímají Scipioni a Barkasové a radši by někoho pořádně šlehli bronzem ve jménu Nebukadnesara.

Total War: Rome II - Age of Bronze zdroj: Archiv

Je tu ohromná spousta frakcí s unikátními jednotkami, které všechny vypadají dobově naprosto adekvátně a ještě si u nich můžete přečíst krátký historický popisek. Když jsem za Mořské národy likvidoval chudáky Chetity, měl jsem k dispozici zuřivou, početnou a skvěle ozbrojenou pěchotu a stál jsem sice proti strašlivým válečným vozům řízeným aristokraty, jenže těch bylo jen pár – a zbytek chetitské armády sestával z mizerně vycvičených odvedenců. Dopadlo to, jak to dopadnout muselo.

Vážně doufám, že se jednoho dne autorům podaří přijít s kampaní, abych si mohl s těmihle nádhernými figurkami pohrát pořádně. Ten úkol jim nezávidím, protože modovat kampaň Rome II je daleko obtížnější než v případě předchozích dílů, ale mod je pravidelně updatován a tvůrci se mu stále věnují, takže naděje stále existuje. Na rozdíl od Chetitské říše.

Za upozornění na mod Bronze Age děkujeme Šimonu Šeminskému.

Tagy: strategie tahová realtime antika

Zdroj: Steam, ModDb, vlastní

Poslední komentáře (0 / nových)

Vstoupit do diskuze (0 příspěvků)