Paper Sorcerer - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Paper Sorcerer - recenze

19. 6. 2014 20:00 | Recenze | autor: Vilém Koubek |

Podobně jako Betrayer i Paper Sorcerer už z dálky svým na kontrastech postaveným vzhledem křičí do světa, že je speciální. A dost možná i je, ovšem co ten zbytek? Vypadat zajímavě na první pohled je sice důležité, ale proč je vlastně tenhle kouzelník z papíru?

Noční můra knihovníků 

Odpovědi na své otázky naleznete v knize. Do ní svého času jeden moudrý král uvěznil zákeřného a zlého mága a plánoval ho v knize udržet na věky věků. Jak už to ale bývá, ne všechny plány vycházejí. Mág se uvnitř svého papírového žaláře probudí a logicky se chce dostat ven, aby se následně mohl... no však to znáte. Útěk ale nebude jednoduchý, kniha je totiž magický artefakt nezměrné síly a rozložit ho zevnitř bude v nejlepším případě velmi náročné.

Naštěstí se ukazuje, že v ní nejste uvězněni sami – ve skutečnosti právě naopak. Král do ní zloduchy chytá už nějakou dobu a ti si uvnitř založili vlastní komunitu. Malé útočiště, kde mrtvola prodává v obchodě, rohatec zlepšuje schopnosti a smrťák nestíhá chytat duše. Vyspíte se zde, nakoupíte potřebné vybavení pro sebe i své vyvolané pomocníky a vyrazíte ničit vazbu. 

Otáčíme stránky 

„Jak?“ ptáte se? Ve stylu klasických dungeonů. Když o sobě Paper Sorcerer dává zpracováním najevo vlastní výlučnost, myslí tím, že je klasickým RPGčkem ze staré školy. V úvodu si z promyšlených a chytře namíchaných postav složíte čtyřčlennou partu, rozdělíte vybavení a hurá do mnohapatrového dungeonu plného nebezpečí. Představují ho ochránci knihy a hrdinové, kteří mají za úkol bránit v útěku komukoliv, kdo se o to pokusí. Při své cestě za trháním vazby se proto potýkáte s celou řadou nepřátel, jejichž síla i množství logicky roste, čím hlouběji v dungeonu jste.

Souboje jsou řešeny tahově a strategicky, abyste si pěkně v klidu mohli lámat hlavu nad tím, kterou z mnoha schopností použijete. A je to nutné, aby vás následující kolo mág, co je dvakrát silnější jak vaše postavy, nesmetl ze země. S každým patrem dungeonu se samozřejmě mění skladba nepřátel a s ní i taktika potřebná k jejich udolání.

Čím silnější vaše postavy jsou, tím víc se projeví jejich velmi chytře namíchané profese a o to zábavnější je s nimi hrát. Dungeon v sobě skrývá celou řadu tajemství i pokladů a sem tam se v něm objeví i nějaká ta logická hádanka. O zábavu je tedy postaráno až do kompletního vyčištění dungeonu, a pak jsou tu pro vaše pobavení ještě katakomby plné pokladů. 

zdroj: Archiv

Za málo peněz... 

Srovnání Paper Sorcerer s Betrayerem kvůli grafice je možné jen částečně a na první pohled. Hra sice staví na stejně vysokém kontrastu, nicméně běží na daleko jednodušším enginu, jehož vrcholem je interaktivní otvírání dveří. Na kouzlu jí to nicméně neubírá a dokonce to vyzdvihuje krásné, ručně kreslené sprity nepřátel. 

Paper Sorcerer se tak daří to, po čem mnoho velkých her může maximálně toužit. Projekt je to sice maličký a dáte za něj pouhých pět dolarů, ale je z něj cítit, že se mu dostalo velké péče. Vytvořit na tak malém prostoru propracované RPG, které by nenudilo po pár prvních patrech a dokonce umělo tu a tam mile překvapovat, je rozhodně obdivuhodný výkon.

Vynikající Legend of Grimrock sice Paper Sorcerer nepředčí, ale o to snad ani nešlo. Paper Sorcerer je pro ty, kteří jsou právě naopak Grimrockem už unaveni a dali by si teď něco podobného, možná jednoduššího, ale zase ne tak, aby je to uráželo. A tuto funkci hra zastává skvěle. Je chytrá, svižná, baví, dokáže před vás postavit pořádnou výzvu a v závislosti na dovednostech s ní strávíte pěknou řádku hodin.

Vady papíru? 

Jistě, dá se namítnout, že vlastně celou dobu děláte to samé a dříve nebo později se souboje s přesilou stanou úmornými... A fakt, že se hra odehrává v podstatě ve dvou dungeonech také někomu může přijít svazující. Stačí ji ale na chvíli vypnout, odpočinout si od ní a je po problému.

Uživatelské rozhraní by si také  zasloužilo poladit, aby například odpadlo otravné potvrzování, že skutečně chcete použít kouzlo na celou partu, i když je v popisu kouzla napsáno, že působí jen na celou partu. Přesto je ale Paper Sorcerer RPG ze staré školy, co udělá radost všem, které trápí nedostatek podobných titulů na trhu. Za tu cenu nemůžete šlápnout vedle.

Verdikt:

Oldschool RPG, které je mechanicky jednoduché, zároveň ale hluboké a propracované. Časem se sice začne trochu opakovat a některé drobnosti by chtěly odladit, ale všechno zvládá minimálně dobře a za pět dolarů nabízí velkou porci zábavy.  

Nejnovější články