Best of 2018: Překvapení roku

10. 1. 2019 18:00 - Téma
autor: Redakce Games.cz

Vychází na platformách: PS4, PS4 Pro

Očekávání byla obrovská, výsledek průměrný. Ve videoherní historii pravidelný jev. Ale protože ve vesmíru musí být rovnováha, existují také hry, jimž úspěch předpovídal málokdo, přesto nás ve výsledku přesvědčily o svých kvalitách. Představujeme největší překvapení roku 2018.

3. místo – Spider-Man

Spider-Man zdroj: Archiv

Na úvod si vypůjčíme slova z Patrikovy recenze: „Hry s pavoučím mužem v hlavní roli mají opravdu dlouhotrvající tradici. Vždyť úplně první se objevila už v roce 1982 na Atari 2600. Za tu dobu se u série vystřídalo nespočet studií, která se postarala o více či méně kvalitní tituly. Jen malá část z nich zaznamenala vyšší než nadprůměrná hodnocení.“

O to větší překvapení je, že se z letošního „Spajdyho“ vyklubala devítková záležitost, která nadchla nejen Patrika, ale i zbytek redakce. Zvlášť když pochází od studia Insomniac Games, které sice občas vyprodukuje dobrou hru, ovšem je schopné i pořádných přešlapů. Málokdo asi čekal tak gigantický úspěch, jak kritický, tak komerční. Zasloužené třetí místo.

2. místo – Pathfinder: Kingmaker

Pathfinder: Kingmaker zdroj: Archiv

Tvrdit, že Pathfinder: Kingmaker byla hra neočekávaná, nebo dokonce do poslední chvíle zapomenutá, by nebyla pravda. Vždyť backeři vybrali na vývoj více než 900 tisíc dolarů a vývojáři spojili své jméno s proslulým Chrisem Avellonem. Že se však prvotina ruského studia Owlcat Games probojuje mezi kandidáty na nejlepší RPG roku, to v redakci čekal málokdo.

Odpadlíkům z Nival Interactive a My.com se povedlo vytvořit zábavný mix klasického RPG postaveného na variaci D&D pravidel Pathfinder a strategie, kterou představuje vedení vlastního království. Celek doplňuje nekompromisní obtížnost, jež dává připomenout RPG ze staré školy. Pathfinder: Kingmaker je dílo hodné pozornosti i sáhodlouhých debat, jak nás v redakci nejednou přesvědčili Jirka s Vaškem.

1. místo – Nintendo Labo

Nintendo Labo zdroj: Archiv

Vezmi lepenku, nejlépe barevnou, mírně nastříhej, poté přihoď dva Joy-Cony, kreativní mozek a špetku chytrého softwaru: voilà, máme tady překvapení roku!

Málokdo asi čekal, že se Nintendo po oznámení nového příslušenství pro Switch vytasí s kartónovou skládačkou. Lepenkové vystřihovánky, to znělo v roce 2018 jako vtip. Když se ale dobrý nápad snoubí s chytrým designem a promyšleným softwarem, může to fungovat. A Nintendu se to povedlo. Koho by napadlo, že obyčejný papír dokáže takto rozšířit možnosti přenosné konzole! Za nápad i nevěřícné pohledy patří Labu zlatá medaile.

Tagy: akční RPG nintendo herní příslušenství

Zdroj: vlastní

Poslední komentáře (0 / nových)

Vstoupit do diskuze (0 příspěvků)