Carmack slaví vítězství ve druhém sporu o id Software a kasíruje miliony

15. 10. 2018 13:27 - Téma
autor: Patrik Hajda

Dva roky trvající spor mezi společnostmi ZeniMax a Oculus VR stále nebere konce, i když se postupně přiklání na stranu žalované firmy specializující se na virtuální realitu. Zato spor mezi ZeniMaxem a Johnem Carmackem ohledně odkoupení id Software byl právě v těchto dnech po více jak roce vyřešen. V obou případech může mít Carmack radost.

Před více jak dvěma roky jsme vás informovali o žalobě ze strany ZeniMaxu, která obvinila Oculus VR a jeho zakladatele z krádeže dat, které posloužily k vytvoření brýlí pro virtuální realitu. John Carmack, spoluzakladatel id Software a Oculus VR, svého času pracoval v ZeniMaxu, který odkoupil jeho firmu Id Software. Když se pak Carmack v roce 2013 trhnul, aby mohl pracovat na převratné technologii, ke které nedostal v ZeniMaxu zelenou, zadělal si na pořádný průšvih.

Jak už dnes víme, soud tehdy vyšel vstříc ZeniMaxu, když na Oculus VR uvalil pokutu ve výši 500 milionů dolarů. Došlo samozřejmě k odvolání a celý proces ještě neskončil. Letos se věci daly do pohybu. Soud totiž zmírnil trest o polovinu kvůli chybějícím důkazům, takže Oculus nyní čelí pokutě ve výši „pouhých“ 250 milionů dolarů. Zároveň bylo zamítnuto úplné zastavení prodejů VR brýlí, což se logicky nelíbí ZeniMaxu a soudní proces jede dál a dál.

Jak už padlo výše, neplatí to o separátní žalobě, kterou naopak podal John Carmack na ZeniMax v březnu loňského roku. Firma dle jeho tvrzení nedokončila platbu z roku 2009 za odkoupení Id Software a dluží mu 22 milionů dolarů. Tento soudní spor Carmack vyhrál.

„Můj osobní soudní spor je u konce. ZeniMax plně vyrovnal povinnosti vůči mé osobě, které vznikly při odkoupení id Software a již vůči sobě nemáme žádné závazky (případ s Oculem stále pokračuje),“ zní Carmackovo vyjádření na Twitteru. Neříká přímo, kolik peněz vysoudil, ale když je plně uspokojena jeho žádost, mělo by logicky jít o původních 22 milionů.

Což je zanedbatelná částka vzhledem k 250 milionům, které pravděpodobně zaplatí jeho firma Oculus VR, pokud se nenajdou důkazy svědčící o opaku. I tak může být rád za obrovské zmírnění trestu. Ale kdy celé řízení skončí, je momentálně v právnických hvězdách.

Podobné tahanice jistě nejsou nic příjemného, avšak chod firmy, zdá se, neovlivňují. Oculus nedávno představil revoluční Oculus Quest, který ke svému provozu nepotřebuje žádné kabely ani počítač, přičemž rozchodí ty samé hry, jako předchozí zařízení firmy.

Tagy: soudní spor Oculus virtuální realita oculus rift

Zdroj: Wikipedia, PC Gamer, Engadget

Poslední komentáře (0 / nových)

Vstoupit do diskuze (0 příspěvků)