Dvojitá zrada, pád Circle of Two a největší vesmírná loupež v dějinách EVE Online

23. 9. 2017 14:00 - Téma
autor: Mars Vertigo

Vychází na platformách: Windows

Není obtížné přijít na to, proč příběhy z EVE univerza tak silně táhnou. Obsahují totiž všechny ty správné emotivní ingredience, živící přirozenou lidskou touhu po senzacích. Touhu, která v neherní realitě naplňuje především bulvární tisk a trendující témata na sociálních sítích. EVE je coby herní svět snad nejblíže představě skutečného virtuálního světa, ve kterém permanentně existují interaktivní lidské spolky, připomínající svou strukturou de facto kmenová uskupení. Tedy, ne že by v jiných onlineovkách neexistovaly podobné struktury, ale úroveň svobody počínání a nástroje k tomu uzpůsobené momentálně zdaleka převyšují jakoukoli myslitelnou herní alternativu. A proto je sledování dění z tohoto světa takovým okénkem do paralelního vesmíru, kde koexistují desítky tisíc hráčů v celé své nedokonalé lidské pestrosti, a navíc v jediné herní instanci. Je to svět, ve kterém se relativizují hranice dobra a zla, a kde se i jinak běžný uklízeč může splnit svůj megalomanský sen a stát se vladařem, jemuž podléhají virtuální životy stovek až tisíců hráčů.

Příběh, o kterém se dočtete na následujících řádcích, doslova otřásl v základech celou herní komunitou EVE, a zároveň vstoupil do dějin coby největší loupež v dějinách hry. Šlo o naplnění hned dvojité vendety, která vyústila v efektivní konec jednoho z nejsilnějších vojenských bloků a nucený trvalý odchod jeho kontroverzního vůdce ze hry. Než se pustíme do rozboru oněch událostí, představme si nejprve krátce trojlístek hlavních aktérů celého spiknutí.

Keepstar zdroj: Archiv

Jestli se rozzlobíme, budeme zlý! 

Aryth - člen vrchního velení aliance Goonswarm Federation, která je páteří největšího politického bloku ve hře, Imperia. Aryth je zároveň zvoleným zástupcem herní komunity v rámci hvězdného koncilu CSM. Skrze svou roli v CSM se mu podařilo během uplynulých měsíců úspěšně přesvědčit jiného vysoce postaveného člena CSM a zároveň vrchního diplomata jedné z nejsilnějších vojenských organizací v EVE, aby převlékl kabát a fatálně zradil svého vůdce i svou alianci.

The Judge - vrchní diplomat a bývalý muž číslo dvě v alianci Circle of Two. Muž, který vešel do dějin jako zrádce, jehož kudla vražená do zad vlastní organizace zapříčinila její prudký a okamžitý rozpad. The Judge se nechal slyšet, že to co udělal, bylo především pro dobro jejich členů, které se snažil takto dostat z područí jejího despotického vůdce. 

gigX - jedna z nejkontroverznějších postav v EVE. Spartánský vladař aliance Circle of Two, jehož velení by se dalo popsat jako nepředvídatelné, emotivní, neúprosné a někdy až přehnaně odvážené. Pro urážky ostatních hráčů nechodil daleko, a nakonec na svou impulzivitu škaredě doplatil. Za své výhrůžky vůči diplomatovi, jenž jeho alianci připravil o veškerý majetek, si vysloužil permanentní zablokování svého účtu, čímž dokonal kompletní zkázu Co2.

Co2-Judge-gigX-EVE-Online zdroj: Archiv

Na počátku byla...zrada?

Nebo alespoň tak loňské náhlé vycouvání Co2 z největšího vojenského konfliktu v New Eden za posledních sedm let připadlo velení Imperia. Konflikt, který je análům EVE znám jako Casino Wars nebo též jako World War Bee (odvozený od včelího loga Goonswarm), byl mamutím fiaskem pro mocné Imperium, kterému se postavila obří žoldnéřská síla, organizovaná a placená zámožnými bankéři a majiteli kontroverzního kasina s herní měnou. Během konfliktu se jim podařilo nečekaně obsadit veškeré území kontrolované Imperiem a přinutit ho ke stažení se do low-secu, odkud pak vedlo zoufalou partyzánskou válku.

Jednou z příčin tohoto debaklu byl také vnitřní spor mezi jednotlivými složkami Imperia, kam toho času patřila také Co2. Ta, jako jedna z nejsilnějších vojenských frakcí, držela původně frontovou linii proti sjednoceným vetřelcům, avšak za cenu nemalých vlastních ztrát. Její lídr gigX dospěl k názoru, že je s ním i jeho frakcí zacházeno nešetrně a odmítal dát plnit úlohu lidského štítu v kritickém regionu konfliktu. The Judge, jeho pravá ruka, pak vydal následující prohlášení. A právě tento krok byl nakonec začátkem konce pro Co2. Imperium se totiž zapřisáhlo nemilosrdnou pomstou.

gigx zdroj: Archiv

Hra o vesmírné trůny, summit CSM a rozpad koalice Legacy

Pokud patříte mezi fanoušky martinovské ságy Písně ohně a ledu, na obrazovkách známější jako Hra o trůny, pak vám pravděpodobně již vyvstala na mysli ta očividná analogie. On i sám Aryth se nechal slyšet, že celá operace nakonec proběhla v duchu lannisterského „Vždy splácíme naše dluhy!“. The Judge a Aryth zde vystupují jako klasické šedé eminence na pomezí Varyse, Tyriona a Littlefingera a gigX pak coby šílený král Aerys Targaryen obdrží onu pomyslnou dýku do zad. A tradičně šílený byl také gigXův klasický tah, který předcházel celému finálnímu fiasku.

Během srpna se zakončovalo upevňování pozic velkých mocenských struktur včetně aliancí TEST a Co2 v jižní části pomyslné koblihy, jak se též vesmíru New Eden někdy říká, především díky relativně bezpečnému středu (hi-low sec) a soustavou vnějších nehostinných a hráči ovládaných regionů (null-sec). Na jihu se proti sobě začaly opět formovat obří bloky sil a jedním z nich byla též koalice Legacy, kam spadaly aliance TEST a Co2. V té době došlo ke zformování něčeho, co hráči velkých frakcí vidí zpravidla neradi, a sice období relativního příměří, přezdívané též jako modrá kobliha (modré označení hráče ve hře znamená nestřílet). GigX, který se spojil s Legacy především proto, aby upevnil svou vlastní mocenskou pozici, však jak už u něj bývá zvykem opakovaně porušil vnitřní dohody koalice a zaútočil na stanici jedné členské frakce, jež byla pod ochranou Legacy a vysloužil si tím padáka z koalice. A Co2 tak přeběhla v duchu loňské tradice ke konkurenčnímu bloku jižní hemisféry.

Koncem srpna se též konal summit CSM v Reykjavíku, kde došlo k osudovému setkání Arytha a Judge. Druhý jmenovaný měl se svým šéfem gigXem dlouhodobě se zhoršující vztahy a byl tak ideálním prostředníkem pro pomstu, kterou Imperium vloni Co2 přislíbilo. Tito dva spolu komunikovali na dálku několik měsíců, ale až do tohoto okamžiku nebylo jisté, jak přesně a s jakou razancí se celá akce uskuteční (zajímají-li vás pikantní detaily tohoto spiknutí, pak doporučuji poslechnout tento stream). Setkávání hráčů EVE v reálném životě a piklení nad sklenkou alkoholického nápoje, je herní komunitou souhrnně nazýváno metagame. A pokud má EVE nějakou variace na tzv. endgame, je to nejspíše právě metagame. Po mítinku už pak bylo vše jen otázkou správného načasování.

Čistý průstřel srdce a 9/11

EVE Online má on uplynulého týdne svůj vlastní 9/11. Právě v noci z 11. na 12. září se udál akt, který v dějinách prakticky nemá obdoby. Během pouhých pěti minut se vrchnímu diplomatu Co2 podařilo převzít kontrolu nad de facto veškerým majetkem své aliance. Především se dostal ke všem základnám v podobě citadel typu Fortizar a hlavnímu stanu aliance citadele Keepstar, jejíž tržní hodnota je okolo 300mld ISK. To je také finanční obnos, který dostal The Judge vyplacený od agentů Imperia včetně vstupenky do Goonswarm, kam vstoupil jako lidový hrdina a vykonavatel pomsty. Celková hodnota majetku uvnitř citadel pak byla vyčíslena někde okolo 1,5 bil ISK, což je v přepočtu zhruba 20000 amerických dolarů (vyčísleno hodnotou prémiové měny PLEX). Do toho lze dále započítat stovky tisíc hodin, investovaných dohromady členy Co2 za těch deset let její existence. Aby toho nebylo málo, všechny citadely Fortizar připadly čerstvým úhlavním nepřátelům gigXe – TESTu v rámci nové dohody s Imperiem.

Šok a následná panika mezi řadovými členy Co2 byla samozřejmě nesmírná a trvalo nějakou chvíli, než se podařilo vzbudit i samotného gigXe a zpravit jej o šlamastice, v níž se teď společně octli. Na tento moment však čekal Judge snad nejvíce. Protože si byl vědom gigXovi výbušné povahy, nastražil na něj důmyslnou past a celou operaci včetně krádeže citadel vysílal živě skrz Twitch. Jeho očekávání bylo bezezbytku naplněno – netrvalo dlouho a gigX do písmene potvrdil svou pověst bouřliváka. V rámci aliančního chatu se mu totiž podařilo v přímém přenose spáchat v podstatě herní sebevraždu. Otevřeně si nejen snažil zjistit Judgovu fyzickou adresu, ale hned mu slíbil i brzkou návštěvu. Jeho balkánský (gigX je Srb) temperament pal zašel ještě o kousek dál. Vyzval Judge, ať se vyjádří a použije své ruce k tomu, aby něco napsal ...k čemuž pak dodal - „dokud ještě může“.

Netrvalo dlouho a během následného streamu, jehož se účastnili klíčové postavy z obou stran barikády včetně gigXe i Judge, oznámil naživo prvně jmenovaný, že právě obdržel oficiální vyjádření CCP o permanentním zablokováním účtu. Ten se pak nechal později v rámci svého finálního projevu k zaskočeným členům své aliance slyšet, že bude pro všechny nejlepší si najít nový domov, čímž definitivně potvrdil rozpad legendárního vojenského svazku, jemuž byl po deset let velitelem. Den na to se i formálně omluvil všem včetně Judge, ale zdá se, že na to už bylo pozdě.

Dohra

Koncem Co2 tak Imperium docílilo své naprosto zdrcující pomsty a došlo také k dočasnému zastavení konfliktu tzv. Války modré koblihy. Členové Co2, držení jako rukojmí v citadelách, zejména v Keepstar, byli pod týdenní blokádou a už to vypadalo, že je Imperium nechá vykrvácet. V rámci mechanik EVE je po převzetí stanice nepřítelem zmražen veškerý původní majetek uvnitř na dvacet dní. Ten je pak po uplynutí lhůty přestěhován do nejbližšího low-sec systému s tím, že jeho majitel musí zaplatit 15 % z jeho celkové tržní hodnoty jako povinný poplatek za tuto službu.

Mnohým řadovým hráčům, kteří používali darované vybavení a lodě, by tento krok způsobil nemalé potíže. Imperium a TEST se však dohodly, že po týdenní blokádě přeci jen umožní se uvězněným členům evakuovat. Mnohým pak bylo nabídnuto členství právě v řadách těchto organizací. Logicky to bylo odůvodněno tím, že šlo o především o likvidaci Co2 a gigXe, ale ne samotných hráčů EVE, kde hrozilo, že by mnozí mohli skončit se hrou nadobro.

Diskutovat nad tím, zda byl gigX potrestán adekvátně či nikoli, by zřejmě vydalo na samostatný článek plný kontrastující polemiky. Až budoucnost ukáže, zda třeba CCP poleví a svůj postoj zmírní. The Judge se stal jedním z nejslavnějších zrádců v historii hry a jeho nové působiště v Goonswarm ho i okázale přivítalo mezi své. Otázkou zůstává, zde se bude moci s takto pošramocenou reputací ještě kdy ucházet o klíčovou vůdčí úlohu. Co se Aretha, proslulého agenta Imperia, týče, tam není třeba jakéhokoli komentáře, stačí se podívat na jeho všeříkající výraz. o7  

Tagy: drama eve online

Zdroj: vlastní

Související hry

Poslední komentáře (0 / nových)

Vstoupit do diskuze (0 příspěvků)