Essen SPIEL 2019: co čekat od blížící se „E3“ deskoherního světa?
Téma zdroj: tisková zpráva

Essen SPIEL 2019: co čekat od blížící se „E3“ deskoherního světa?

19. 10. 2019 15:19 | Deskovky | autor: Alladjex |

V Essenu se veřejnosti otevřený veletrh Spiel koná už od roku 1983. Primárně je zaměřený na deskovky. Nemalou část zabírají ale další druhy her, které se ale na rozdíl od videoher uskutečňují v reálném a ne virtuálním prostoru. Wargaming, rpgčka a larpy.

Bez ohledu na to, že tu jsou další velké události jako americký Gencon nebo firemní Norimberk, Spiel si prostě drží status kultovní události a většina nadšených deskohráčů, která ho ještě nenavštívila, po tom touží, i když vlastně možná ani netuší proč.

I tenhle herní festival prošel změnami, které nespočívají jen v tom, v kterých halách essenského výstaviště se odehrává, které vchody jsou otevřené, a že návštěvníků a front je rok od roku víc a víc. Jeden z hlavních důvodů, proč se do Essenu jezdilo dřív, byl nákup her. Nejenže šlo opatřit kousky, které u nás byly jen obtížně dostupné, ale hlavně za výrazně nižší ceny.

Essen Spiel 18 zdroj: tisková zpráva

Ale to už je dávno pryč. Možná se pletu, ale podle mě právě videohernímu průmyslu musíme poděkovat za to, že přišel na způsob, jak nadšené fanoušky nejen využít, ale dokonce z nich vydojit ještě další nemalé peníze. Draze placený přístup do alfy je vynález jak ze sci-fi, který podle mě výrazně zpropagovalo Elite Dangerous.

Deskohernímu průmyslu to vždycky trošku déle trvá, ale už je to pár let, co se přišlo na to, že návštěvníci Spielu jsou schopni zaplatit překvapivě i vyšší ceny než ty, za které je hra k dispozici v běžném prodeji, byť s odstupem několika měsíců. Dokonce i ten prvek alfa a beta testování tu bývá občas přítomen, protože hry se připravují na Essen často na poslední chvíli, a tak nebývá od věci po veletrhu omrknout, jestli nevyšel náhodou day 1 patch v podobě updatovaných pravidel ke stažení.

Ale i přes tyto proměny je výstava pořád zážitkem, který se prostě těžko popisuje a musí se zažít. Nechat se zaplavit stovkami novinek, z nichž nevíte, kterou vyzkoušet, vybrat a pořídit jako první je pocit, který málo co napodobí. Ale buďme stateční a pojďme se mrknout, co by nás tak mohlo zaujmout ve více jak dvanáctistech položkách, které se dají procházet v gargantuovském seznamu na Boardgamegeeku.

Monster Baby Rescue!

2–5 hráčů | 20–40 minut | Od 8 let | česky

Možná to bude někdo brát nacionalisticky či tendenčně, ale Vláďa Suchý loni zazářil se svými Podmořskými městy. Nejen na světové scéně strategických her, ale i u mě. Delicious Games – rodinná značka pod, níž autor aktuálně publikuje – s sebou na Spiel přiveze vedle expanze pro města také novou dětskou hru.

A já jsem hodně zvědavý, jak se tahle hra inspirovaná péčí o Tamagoči povedla. Protože to by nebyl Vláďa, aby i do hry pro menší spoluhráče nevložil nějaké ty strategické prvky. Hra má mimochodem vyjít i v češtině u firmy Mindok. Doufejme, že brzy.

Rise of an Emperor: Worlds in Conflict

2–4 hráči | 120–240 minut | Od 12 let | anglicky

Pro civilizační, 4X a obecně budovací hry mám prostě slabost. A mezi moje miláčky patří od nepaměti i hry, ve kterých hrají výraznou roli karty. Jsou-li postavené jen na kartách, tak to je třešinka na dortu. Proto mě zaujala hra, která spojuje všechna výše uvedená kritéria do sci-fi tématikou potřísněného boje sedmi rodů.

Budete se snažit rozšiřovat své dovednosti v mnoha směrech včetně politiky, náboženství, lstivosti (slovo „subterfuge“ jsem opravdu slyšel poprvé) a dalších. Nicméně hra má termín vydání až v roce 2020. Že by nás čekal Kickstarter? Autor nemá na svém kontě ještě žádnou vydanou hru. No a portfolio vydavatelství 4Dados také nesrší šíří ani žádným megahitem. Ale to je Essen! Prostě můžete omrknout i věci, které by vás za normálních okolností minuly.

Kingsburg: The Dice Game

2–5 hráčů | 15–40 minut | Od 10 let | anglicky

Vy neznáte Kingsburg? Středověké království úkladů a intrik, které na ostatních pácháte pomocí kostek? Moji snad neoblíbenější kostkovou hru pro dva a tři hráče a naprosto neoblíbenou ve čtyřech a nenáviděnou v pěti? Herní doba, bro, herní doba!

Úplně nerozumím podtitulu The Dice Game, když původní hra je na práci s kostkami založená. Každopádně doufám, že nová menší sestřička bude podobně vydařená jako její plnohodnotný a věkovitý bráška.

Má se jednat o výrazně odlehčenější a svižnější verzi Kingsburgu, které ale stále pracuje s mechanismem umisťování kostek na poradce a šlechtice, stavění budov na vlastním panství a odrážení invazí. Mé nadšení bohužel hatí fakt, že se jedná o hru, ve které čmáráte na papír. Nějak jsem tomuto populárnímu žánru nepřišel na chuť. Pokud vládnete italštinou, můžete zhlédnout následující video.

Miyabi

2–4 hráči | 45 minut | Od 8 let | anglicky

Chcete vědět, co je to Essen? I podivně motivované nákupy. Před pár lety jsem prostě spontánně pořídil MOBA žánrem inspirovanou hru Guardians of Atlantis. No a letos jsem narazil na hru Miyabi, o které nic nevím, ale její název je druhé čtení znaku ve jméně mojí ženy. Takže to asi budu muset jako dárek pořídit.

Každopádně by to nemusel být žádný propadák, protože vydavatelem je německá Haba, firma, která se léta věnuje dětským hrám a má na svém kontě nepočítaně vynikajících her pro opravdu malé hráče. I takhle prapodivné důvody vás někdy mohou zavést k neznáme hře. I to je Essen!

Ishtar: Gardens of Babylon

2–4 hráči | 45 minut | Od 14 let | anglicky

Ishtar je v hotlistu na Boardgamegeeku. Ishtar má moc hezký přebal. Ishtar je zasazen do tak starověké epochy, že už se smazává má obvyklá nechuť k hrám zasazeným do historie a probouzí se moje láska k fantazii, fantasy a scifi.

Ale především jedním z autorů je Bruno Cathala, který má na kontě tolik skvělých her, že se nebudu obtěžovat tím je všechny vyjmenovávat (ale za zmínku určitě stojí Kingdomino a 7 divů světa: Duel). Každopádně Ishtar patří mezi právě ty hry, na které se hráči do Essenu těší a budou je chtít vyzkoušet.

Stát se zahradníkem, jež přetváří nehostinnou poušť v nejkrásnější zahrady starověku, zní prima. A kdo by nechtěl mít doma deskovku, ve které je žeton konvičky na zalévání. Osobně čekám strategii s příjemnými pravidly a pohodovou herní dobou. Doufám, že mě Bruno nezklameš!

Cities: Skylines The Board Game

1–4 hráči | 70 minut | Od 10 let | anglicky

K předělávkám videoher na společenskou záležitost bývám poměrně skeptický. Ale popravdě nespravedlivě, protože těch opravdu dobrých není málo. Vždyť z poslední doby Crusader Kings mě naprosto uhranuli. Cities: Skylines vychází pod hlavičkou Kosmosu, což je firma tradičního konzervativního střihu, takže moc informací o hře nemáme.

Z popisu i obrázků se dá jen odhadovat, že se bude jednat spíš o menší záležitost než o simulaci a civilizační hru na poli městské metropole. Mám trochu strach, že z počítačové předlohy si hra bude brát jen téma a inspiraci pro vizuální ztvárnění. Ale jádro hry bude spíš germánsky sterilní. Třeba budu překvapen.

Sanctum

2–4 hráči | 60–120 minut | Od 12 let | anglicky

Českou deskoherní stopou jsme to otevřeli, tak to s ní i pěkně zakončíme. CGE na letošní Essen chystá velkolepý démonsky fantazijní počin s názvem Sanctum. Hra během posledního roku prošla intenzivním testováním i proměnami, takže asi nejsem jediný, kdo je zvědavý, co z temných doupat tvůrců skvělých eurovek vyleze za monstrum.

Informací je opět poskrovnu, ale můžeme se těšit na dobrodružství inspirované hack-and-slash počítačovými RPGčky od autora Filipa Neduka, který už v Adrenalinu ukázal, že se umí slušně poprat s převodem videohry na stůl. Na rozdíl od mnoha fantasy deskových her je Sanctum hrou kompetitivní a jen jeden z hráčů se může stát tím, kdo očistí svatyni od pekelného smradu, pařátů, kůží, šupin a zubů. Uvidíme, jestli nás jako u ostatní CGE produkce čeká také česká edice.

Nejnovější články