Hledá se tvůrce soupisek extraligy v NHL 07
zdroj: tisková zpráva

Hledá se tvůrce soupisek extraligy v NHL 07

23. 9. 2006 15:15 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Nařčení mod-scénou za nepovolené převzetí soupisek do prodávané hry, vyjádření EA a odhalení viníka.

Jednou z mála skutečných novinek, které každoročně aktuální ročník hokeje od EA Sports přináší, jsou aktuální soupisky. Letos to u NHL 07 (45%) platí dvojnásob díky premiérové přítomnosti domácí extraligy přímo v krabicové verzi hry, takže je už nemusíte stahovat z webu jako dříve. Chvályhodný čin od Electronic Arts Czech, řeknou si mnozí. Jenže právě to je kamenem úrazu, resp. předmětem nevídané kauzy. Člověk s přezdívkou Shram, který se společně se svým týmem zabývá přípravou neoficiálních přídavků pro sérii NHL již řadu let, na své stránce ELHmod.net uveřejnil dokument s názvem "Hledá se tvůrce soupisek extraligy v NHL 07". V něm obviňuje tvůrce podkladů (společnost EA Czech) z odcizení jimi vytvořených soupisek pro kluby nejvyšší domácí hokejové soutěže. Dokládá to výčtem spousty shodných vlastností jejich díla (=addony pro NHL 06 volně dostupnými z internetu) a tím, co je obsaženo v NHL 07 prodávaném v českých obchodech za 1499 Kč:

    Mohli bychom začít citátem z jednoho českého filmu: „Tak kde je tady ten prďola, co dělal soupisky pro NHL 07?“. Nalezl jsem některé dost závažné chyby a především osobní pochybení v soupiskách české extraligy. Není to přímou kritikou, spíš mementem pro určité lidi („Slezte z toho lustru Donaldaneši, vidím vás!“). Již čtvrtou sezonu připravuji (kromě jiného) sestavy pro tuto modifikaci her série NHL. Snad nebudu příliš přehánět, když podotknu, že moje práce byla vysoko ceněna. Přesto jsem EA nebyl osloven a vše bylo vázáno na členství v podivné skupině okolo člověka s přezdívkou Dandy. Od něho jsem měl nabídnutou participaci na projektu, to jsem odmítl, neboť jsem již předtím poznal, že tento člověk je morální mrzák. Byl jsem dotazován, jestli jim nechám aspoň základ pro sestavy. Zamítl jsem i to. Jaké pak bylo překvapení, když jsem viděl sestavy v NHL07. [...]

    První co mě doslova udeřilo do očí, bylo to, že žádný z tuzemských hokejistů nemá správné datum narození. EA zřejmě katastrofálním způsobem zanedbala přípravu soupisek už tím, že nějaký poťouchlý vývojář jaksi zapomněl že v Evropě používáme trochu jiný datový formát a zaměnil měsíce za dny. [...] Daleko více závažné je pro mě to, jak jsem již naznačil, neuvěřitelná podobnost s mými sestavami. Samozřejmě sedí míry, to ještě nic neznamená, asi používáme stejné internetové zdroje. Co mě však udivilo je to, že pozice na kterých hráči nastupují jsou stejně nastavené jako u mě, přestože se na webových stránkách klubů udává pouze jestli je hráč obránce, brankář či útočník. [...] Avšak skutečně zvláštní je, že odpovídají i místa narození. Kde jsem ho označil já, tam je v NHL07 také. Zvláštní je, že toto se nedovíte tak lehce, poněvadž kluby toto obvykle neudávají. A v NHL07 se objevili i překlepy, které jsem tam nechal. Například u Petra Sailera jsem uvedl jako místo narození Jindr Hradec. Ve hře u této položky taktéž chybí tečka. Zvláštní náhoda, že? Nevím jak laskavý čtenář, ale já na senzibilitu a přenos myšlenek nevěřím.

    Když jsme se jako ELHmod odštěpili od ELHgame, dal jsem si do sestav několik „pojistek“ abych si je vždy bezpečně poznal. Jednou z nich bylo i nesprávně uvedené místo narození u Zdeňka Skořepy, napsal jsem Duhcov místo Duchcov. A hle… můžeme použít okřídlený slogan „It´s in the game“! [...] Vyvstává tedy otázka; kdo dělal research pro EA? Já to v žádném případě nebyl. Nikomu jsem nedal povolení, aby použil moje dílko, na kterém jsem strávil dlouhé hodiny a hodiny práce. Jsem rozčarován tím, čeho je taková renomovaná firma schopna. Vina zřejmě padá na bedra osob, které připravovali podklady... [více v kompletním dokumentu zde, zde nebo zde]
Když jsme včera požádali EA Czech o poskytnutí vyjádření k této věci, spustila se tím nekonečná lavina telefonátů a odpovědným lidem asi bylo pořádně horko, když se snažili zařídit, aby se o problému nikdo nedozvěděl. Oficiální reakci nám poslala Andrea Šmídová, zastávající pozici marketing manager:
    Na vytvoření soupisek pro českou ligu ve hře NHL 07 společnost Electronic Arts spolupracovala na základě písemné dohody o provedení práce s fyzickou osobou z webu www.elhgame.cz. Tato spolupráce byla předběžně dohodnuta již v roce 2005, kdy se poprvé uvažovalo o vytvoření oficiální české ligy ve hře NHL. Naše společnost do dnešního dne žádné druhé straně neposkytla svolení k výrobě a distribuci modifikací hry NHL, pouze si u ELHgame objednala dodání rosteru, což bylo splněno. Zároveň je třeba podotknout, že společnost Electronic Arts jako jediná získala licenci zástupce české ligy, tedy jako jediná má právo vytvořit českou ligu pro hru NHL. Dodejme, že naše společnost si objednala dodání rosteru u ELHgame a samozřejmě nemůže nést odpovědnost za případné porušení zákona z jeho strany. Závěrem bychom chtěli podotknout, že upřímně řečeno nechápeme autora výše uvedeného článku, pana Štamberu, který na sebe upozorňuje, že vytvářením modifikace hry porušuje autorský zákon a páchá tak vlastně trestný čin. Korunu tomu nasazuje tím, že pak sám napadá vlastníka licence.
Obrázek zdroj: tisková zpráva Navzdory jen těžko zpochybnitelným důkazům v dokumentu, které nelze odbýt frází „Podobnost je čistě náhodná", se tedy ELHmod.net omluvy nedočkali. EA postavili svou argumentaci na tom, že komunitou vytvořené přídavky pro jejich hry jsou nelegální. Nebýt faktu, že EA dosud takové modifikace tiše tolerovali, jelikož jim zadarmo zajišťovaly prodloužení životnosti produktu, bylo by to logické zdůvodnění. Jak známo, jakékoli podobné přídavky nejsou po právní stránce v pořádku a jejich autoři se obvykle neptají držitele licence ani vydavatele o svolení. Hůře již obstojí svalení viny na najatou externí fyzickou osobu, což nemusí nikoho z poškozených tolik zajímat a asi mělo být odhaleno vnitřními kontrolními mechanismy.

Pavel Dandy Daneš, zdroj: OnlineGames.cz zdroj: tisková zpráva Tím najatým hříšníkem, který dle všeho rozhodl vzít podklady pro soupisky do komerční hry bez svolení z internetu, jen je lehce upravit a zinkasovat za to peníze od EA, údajně má být Pavel "Dandy" Daneš (na fotce vpravo). Ten v tuto chvíli cestuje přes půlku republiky, aby se Shramem nějak pokusil dohodnout. Dandy je placený firmou EA za dlouhodobou asistenci se sportovními hrami a za administraci propagačního webu OnlineGames.cz, kde paradoxně k všemu výše vyřčenému opěvuje tým ELHGAME za skvěle odvedenou práci. Mimochodem, aféra se stejnými kořeny už pár dnů bují v zahraničí, konkrétně na největší kanadské fanstránce DMHN, v jejímž fóru někteří čtenáři reklamovali i neoprávněné převzetí dresů pro kluby a rozhodčí od dalších lidí z mod-scény do prodávaného NHL 07.

Update 25.9. - další vývoj kauzy zde.
zdroj: vlastní, ELHMod.net, foto OnlineGames

jd

Nejnovější články