Německo povolí hákové kříže a další nacistické symboly ve hrách – ale ne ve všech případech

10. 8. 2018 18:00 - Téma
autor: Václav Pecháček

Vychází na platformách: PS4, Windows, Xbox One, PS4 Pro, Switch

Počítačové hry v Německu budou moci obsahovat hákové kříže a další symboly spojené s nacismem. Ty byly ve hrách doteď plošně zakázány coby „symboly protiústavních organizací“ a ve hrách byly buď mazány, nebo nahrazovány upravenými variantami. Cenzura občas dostala až absurdní rozměry, jako když byl Hitler ve Wolfenstein II: The New Colossus přejmenován a oholili mu knírek, ale od nynějška budou mít hry stejná práva jako například film.

Zobrazení zakázaných symbolů nově podléhá rozhodnutí německé herní autoregulační organizace USK. Ta může hákové kříže a další symboliku povolit, pokud plní „umělecký či vědecký účel, nebo zobrazují současné či historické události“. Hodnocení se tedy může lišit případ od případu a některá hra může výjimku získat, zatímco jiná bude podléhat stejným omezením jako dosud.

Němci jsou na nacistické symboly pochopitelně citlivější než jiné národy, ale v době, kdy se hry posunuly od automatových arkád k leckdy umělecky ambiciózním dílům, příliš nedává smysl je nekompromisně oddělovat od filmů a televizní produkce, a stejný názor má Felix Falk, ředitel organizace „game“ sdružující zástupce německého herního průmyslu:

„Toto nové rozhodnutí je pro hry v Německu důležitým krokem. Dlouho jsme usilovali o to, aby byla hrám povolena rovnocenná účast ve společenském diskurzu, a to bez výjimky. Počítačové hry jsou už po mnoho let považovány za kulturní médium, a toto nejnovější rozhodnutí to jen potvrzuje i s ohledem na používání protiústavních symbolů.“

„My v herním průmyslu jsme znepokojeni tendencemi k rasismu, antisemitismu a diskriminaci. Velmi nám záleží na otevřené, inkluzivní společnosti, na hodnotách zapsaných v německé ústavě a na historické zodpovědnosti Německa. Mnoho her, vytvářených kreativními, zanícenými vývojáři, se věnuje citlivým tématům jako éře nacismu v Německu, a to zodpovědným způsobem, který podporuje přemítání nad tématem a kritické myšlení. Hry jsou díky své interaktivitě ideálně přizpůsobené k vyvolání úvah a diskuzí a dokáží zasáhnout mladší generaci lépe než jakékoli jiné médium.“

Hákové kříže zdroj: Archiv

Konec náhražek? (funnyjunk)

Hákové kříže či osoba Adolfa Hitlera tedy možná nebudou na území Německa zobrazeny v úplně každé hře, která je bude původně obsahovat, zvlášť pokud by mělo jít o herní propagaci nacismu nebo jiných podob diskriminace, ale ty, které k tématu přistupují z uměleckého (Wolfenstein) či historického (Call of Duty) hlediska, by měly projít bez problémů. Pro hráče i vývojáře to jsou dobré zprávy.

Za titulní obrázek děkujeme Censored Gaming.

Tagy: Německo nacismus kontroverze akční FPS first person nacistické Německo E3 2017

Zdroj: tisková zpráva

Poslední komentáře (0 / nových)

Vstoupit do diskuze (0 příspěvků)