„Regulujte videohry jako tabák a alkohol,“ zaznělo v Bílém domě na schůzi s představiteli herního průmyslu
zdroj: tisková zpráva

„Regulujte videohry jako tabák a alkohol,“ zaznělo v Bílém domě na schůzi s představiteli herního průmyslu

11. 3. 2018 16:30 | Téma | autor: Václav Pecháček |

14. února Amerikou otřásla další zpráva o střelbě na střední škole, tentokrát ve floridském Parklandu, kde zahynulo 17 lidí. Zatímco Demokratická strana se po tragédii už tradičně zaměřila na problém snadné dostupnosti střelných zbraní, středobodem zájmu prezidenta Donalda Trumpa se stalo mentální zdraví a tím pádem i počítačové hry, které na něj dle některých hlasů mohou mít negativní vliv. Na nedávném mítinku v Bílém domě, kterého se zúčastnili politici, protiherní aktivisté i zástupci herního průmyslu, se propíralo téma násilných videoher, a dokonce padl názor, že by měly být regulovány „jako tabák a alkohol.“

Autorem tohoto výroku je jeden z účastníků, Brent Bozell z konzervativní organizace Media Research Center, jejíž „hlavní misí je odhalovat a neutralizovat levicovou propagandu národních zpravodajských médií.“ Bozell o prezidentovi řekl: „Myslím, že je velmi znepokojen některými věcmi, které vidíte v těchto počítačových hrách, které jsou tak hrozně násilné, krutě násilné a očividně nevhodné pro děti, a myslím, že ho to trápí.“ Právě Bozell prezidentovi doporučil tvrdé zpřísnění regulací prodeje her.

Zatím těžko říct, zda jeho slova padla na úrodnou půdu, ale klidně je to možné soudě dle poněkud bizarního způsobu, jakým Trump celý mítink otevřel. Pustil totiž všem hostům níže přiložené video sestříhané z násilných momentů v nejrůznějších hrách včetně Sniper Elite 4, Dead by Daylight nebo série Call of Duty (samozřejmě nemohla chybět známá mise No Russian z Modern Warfare 2, kde se stanete pachateli teroristického útoku). Prezident prý video komentoval slovy jako: „To je násilné, že ano?“ Také dle Washington Post řekl, že hry „formují myšlenky mladých lidí“ a „možná musíme něco udělat s tím, co vidí a jak to vidí.“

Zajímalo by mě, jak se to líbilo třeba Straussi Zelnickovi, řediteli Take-Two, nebo Robertu Altmanovi, šéfovi Zenimaxu, kteří se mítinku zúčastnili. Oficiální nesouhlas vyjádřil například demokratický senátor Richard Blumenthal: „Obviňování počítačových her nebo zábavních médií z 90 amerických životů, které jsou ztraceny každý den kvůli násilí způsobenému střelnými zbraněmi, je nepřijatelná výmluva, aby se nemuselo diskutovat o seriózních návrzích.“

K problému se vyjádřila i ESA (Entertainment Software Association), jejíž zástupci se shledání zúčastnili: „Diskutovali jsme o spoustě vědeckých studií stanovujících, že neexistuje spojení mezi počítačovými hrami a násilím.“

Poněkud ostřeji vyznívají slova International Game Developers Association: „Pojďme si o hrách a násilí promluvit na rovinu – nebudeme využívaní jako obětní beránci. Fakta jsou velice jasná – žádná studie nikdy neprokázala kauzální vztah mezi hraním her a násilím páchaným střelnými zbraněmi.“

Konzervativec Bozell těmto svým kritikům vzkázal: „Rád bych je požádal, aby z toho přestali dělat politiku. Jestli se vás tenhle problém dotýká, podíváte se na Jonesboro nebo Newton. Tam a na spoustě dalších míst jste měli hromadnou střelbu spáchanou dětmi a ve všech případech, které jsem právě citoval, se dítě, které se stalo střelcem, dívalo na násilné videohry.“

Pominu zvláštní Bozellovo spojení „dívat se na hry“. Raději bych mu doporučil, aby místo na Arkansas a Connecticut upřel zrak mimo americké hranice. Než začne cenzurovat nebo zakazovat hry, stálo by za to si uvědomit, že Call of Duty je na rozdíl od pušky AR-15 běžně dostupné všude na světě, a kde jinde kromě Ameriky narazíte na tak strašné množství nejen školních masakrů, ale zločinů páchaných střelnou zbraní všeobecně?

Co naplat, hry opět stanuly před soudem. Už to tu dlouho nebylo. Tentokrát je aspoň může těšit, že v tom nejsou samy – Trumpova administrativa si prý posvítí i na filmový průmysl a další tvůrce. Sice nevím, co do konverzace přinesou hysteričtí alarmisté jako Bozell, ale asi je snazší a politicky výhodnější využít jejich hlasitého obviňování než se snažit příliš tlačit na všemocnou National Rifle Association.

Nejnovější články