Sony prodala přes 60 milionů kusů PS4. Microsoft čísla nezveřejňuje

14. 6. 2017 15:36 - Téma
autor: Adam Homola

Vychází na platformách: PS4

Sony si na tom trůnu tuhle generaci konzolí očividně prosedí důlek. Firma totiž oznámila, že doposud prodala už přes 60 milionů kusů konzole PlayStation 4. Nejde navíc o prodeje obchodům, tedy pouhé dodání konzole někam na sklad, ale o prodané kusy koncovým zákazníkům. Za necelý půlrok se jí tak podařilo prodat cca 7 milionů kusů, protože ještě v lednu se Sony chlubila 53 miliony prodaných kusů.

Prodeje her jsou už na hůře představitelném čísle 487,8 milionů kusů včetně prodeje digitálních verzí. V celém ekosystému PlayStation (tedy nejen PS4, ale i PS Vita, PS3 atd.) se pohybuje přes 70 milionů měsíčních aktivních uživatelů a třeba takový PlayStation Plus má už 26,4 milionu platících zákazníků. PlayStation VR má za sebou také důležitý milník v podobě 1 milionu prodaných headsetů.

Nečekaně dobře se prodává PlayStation 4 Pro - každá pátá prodaná PlayStation 4 konzole je právě Pro, jak prozradil globální šéf vývoje Shawn Layden v rozhovoru pro Time. Jak v případě PSVR, tak v případě PS4 Pro je to víc, než čekala sama Sony.

PlayStation na tom snad nikdy ve své historii nebyla lépe, a to má před sebou Sony velice solidní řádku her, kterými prodeje popostrčí o kus dopředu. Prodeje PS4 letos potáhne sice multiplatformní, ale exkluzivními věcmi s PlayStationem provázaná Destiny 2, závodní stálice Gran Turismo Sport, tentokrát menší, ale pořád oblíbená dobrodružná akce Uncharted: The Lost Legacy nebo rodinný Knack II.

Nejde samozřejmě o jediné tituly, ale třeba Hellblade: Senua's Sacrifice nebo Pyre prodeje konzole asi nijak výrazně nenakopnou. Letošní tisková konference Sony se při tom z velké části zaměřovala až na rok příští. Ani v něm by neměl příval her pro PlayStation 4 nijak polevovat. Vyjdou velké projekty typu God of War, Days Gone, Detroit: Become Human, nebo Spider-Man a The Last of Us: Part II.

Ti druzí

Microsoft se drží jiné strategie než Sony. Firma přestala prodeje Xbox One zveřejňovat už před několika lety a názor doposud nezměnila. Prodejní čísla Xbox One proto nemůžeme s PlayStation 4 srovnat. Maximálně se můžeme bavit o spekulacích, neověřených zprávách, studiích a šuškandě, která mluví zhruba o polovičních prodejích. Pokud má tedy PS4 přes 60 milionů kusů, Xbox One by mohl mít teoreticky něco kolem 30 milionů.

Podívat se můžeme například na lednový report od SuperData Research, podle kterého by mělo být na trhu zhruba 26 milionů Xboxů One. Co je na tom pravdy ale nevíme, Microsoft zprávu nepotvrdil, ani nevyvrátil. Jisté je, že PlayStation 4 má náskok, který chce Microsoft dohnat i s pomocí Xbox One X. Podaří se mu to? Těžko říct. Ono, mít pod televizí konzoli zvládající nativní 4K je fajn, ale nezapomeňme, že Xbox One X bude o cca tři tisíce dražší než PS4 Pro. A čistě subjektivně nevidím v lineupu Xbox One na zbytek letošního roku žádné pecky, které by nahnaly od obchodů masy nových zákazníků. Ale uvidíme, třeba tomu bude přesně naopak.

V případě Nintendo Switch je na jakékoliv závěry, hodnocení či porovnávání příliš brzy. Konzole je na trhu teprve pár měsíců, ale vykročila správnou nohou. Poptávka je velká a prodeje zatím také - touhle dobou by se mohl Switch pohybovat někde kolem 4 milionů prodaných kusů. Na konci března se totiž Nintendo pochlubilo necelými 3 miliony prodaných kusů a zprávou, že by chtělo do konce fiskálního roku vyrobit 18 milionů kusů konzole.

Tagy: motorkář online stealth motorkářský gang zombie akční sci-fi fantasy RPG Závodní survival adventura plošinovka FPS kooperace 3rd person third person mytologie otevřený svět E3 2016 PSX 2016 E3 2017

Zdroj: tisková zpráva, GameSpot, SuperData Research, Time.com

Poslední komentáře (0 / nových)

Vstoupit do diskuze (0 příspěvků)