Wargaming vidí v eSportu budoucnost pro World of Tanks i další tituly
zdroj: tisková zpráva

Wargaming vidí v eSportu budoucnost pro World of Tanks i další tituly

30. 5. 2015 13:23 | Téma | autor: Aleš Smutný |

Jestli je eSport skutečným sportem, o tom se vedou sáhodlouhé a veskrze bezcílné diskuse, které většinou končí otázkami typu „jsou šachy sport?“ Pro samotný status eSportu je mnohem důležitější, zda plní diváckou roli sportu. Tedy, jestli má fanoušky, nadšené hráče, profesionálně vedené ligy, turnaje a naplní společenskou roli sportu. Když se podíváte na turnaje ve hrách, jako jsou třeba League of Legends, Dota 2 či World of Tanks, dalo by se konstatovat, že pokud tam určité hry už nejsou, pak mají dobře nakročeno. Důkazem budiž i poslední Grand Finals ve World of Tanks (shrnutí turnaje najdete zde) a přístup Wargamingu k definici eSportu.

Že není snadné vytvořit ze hry eSport, si uvědomují ve Wargamingu všichni. Sympatické je, že na šéfovi firmy Viktoru Kislyim vidíte, jak pozici World of Tanks v rámci eSportu řeší a Grand Finals pro něj představuje potvrzení, že nastavená cesta je správná. Z rozhovoru s ním je jasné, že úspěch nevidí jako daný, ale zároveň si je vědomý toho, že Wargaming i konkurence dělají velké kroky vpřed.

„Nemůžete si říct, že máte hru a uděláte z ní eSport. Zaprvé musíte mít zábavný produkt, který se líbí milionům lidí po celém světě,“ vysvětluje Kislyi. Když se ho ptám, jaké hry by ještě řadil do čela eSport pelotonu, čekám nějakou tradiční PR odpověď, ale Kislyi je sympaticky otevřený, i když samozřejmě nepřekvapí tím, jaké hry jmenuje: „League of Legends, Riot dělají skvělou práci. Jsme tu samozřejmě my s World of Tanks, Dota 2 má velké publikum a okénko na trhu našel i Blizzard s Hearthstone.“

grand finals zdroj: tisková zpráva

Ne každá hra musí být eSport

Samozřejmě hned člověka napadne, že World of Tanks není jediný titul Wargamingu, který je vhodný pro eSport klání. Zatím je to ale jediný titul, který aspiruje takto vysoko. Co se stalo s World of Warplanes? Na to má Kislyi celkem jednoduchou odpověď: „Aby se hra stala kandidátem na pořádání turnajů, musí dosáhnout určitého kritického množství hráčů a diváků. World of Warplanes tohoto kritického množství zatím nedosáhla a možná ani nedosáhne. Nevadí nám to, cílem není prosadit každou hru v rámci eSportu. Stačí, že ji baví hrát dostatek hráčů.“

Že není každá hra pro podobnou roli šitá, mi potvrdil i Alex Kuzněcov, který patří mezi hlavní mozky Wargaming eSports divize. „Warplanes není na turnaje a přenosy vhodná svým herním systémem. Je dezorientující sledovat hemžení letadel a není to divácky moc vděčné. Některé hry prostě nemá smysl násilně tlačit, kam nepatří.“ S Kuzněcovem je obecně příjemné se bavit o eSportu, protože jej řeší snad každý okamžik, kdy je vzhůru. Ač jsem se snažil najít otázky, které by jej zaskočily, vždycky měl po ruce odpověď, která dokazovala, že přesně tohle už někdy řešil.

Kupříkladu budoucí přenosy z eSport akcí? Počítají s televizí, streamováním nebo třeba pay-per-view systémem? „Tohle momentálně hodně řešíme. Jsme samozřejmě spokojení se streamováním, ale chceme eSport rozvíjet. Dostat se do TV by bylo skvělé, ale podívej se na vývoj televize. Nemůžu ti to říct přesně, protože o tom právě jednáme, ale podívej se třeba na Netflix. Pokud dokáže fungovat podobný projekt nezávisle na klasické televizi, může fungovat i v našem odvětví. Navázali jsme i kontakty se sportovními stanicemi... Samozřejmě, je to ještě daleko, ale na tomhle poli čekám výrazný vývoj během dalších dvou let.“

kuznecov zdroj: tisková zpráva

Na podvodné sázení nesázejte

Kde je soutěž, tam se časem musí objevit sázky a sázkové kanceláře. Počítá Wargaming s něčím takovým a případným ovlivňováním výsledků? „To už řešíme dávno. Spolupracujeme velmi úzce se sázkovými kancelářemi. Vše je v jejich kompetenci, oni si řeší sázky a příjmy, ale my pracujeme na analýze a odchytávání případných podvodů a nestandardního chování ze strany hráčů. Máme na to vážně dobrý systém, takže se nebojím. Ale sázky jdou v jádru mimo nás, protože jen poskytujeme soutěž, na níž se dá sázet. Sami sázky neprovozujeme.“

Jednou z důležitých částí každého sportu je rozdělení podle regionů a pozorování, jak se liší. Ve fotbale okamžitě poznáte, že od Brazílie a Německa se dají čekat velké věci, zatímco když se dostane na mistrovství světa Čína, nepředvede zřejmě zázračné vystoupení. Platí to i v eSportu, byť je jasné, že globální internet národní a regionální hranice do značné míry potírá. Rozdělení serverů a další řazení v rámci jednotlivých lig ve World of Tanks ale přeci jenom rozdíly v regionech vytváří. Kupříkladu Severní Amerika pořád platí za outsidery a její zástupci vyhořeli i letos. Naopak Rusko a východní Evropa jsou dominantní, přičemž se stále čeká, jak na tom bude Čína a region APAC, kam spadá hlavně Jižní Korea. A přestože je v rámci World of Tanks tato část světa podceňovaná, druhé místo pro čínský EL Gaming potvrdil, že není dobré dělat předčasné závěry.

grand finals zdroj: tisková zpráva

Mezi slepými jednooký králem

Podobně jako v jiných eSport kláních, i ve World of Tanks trpí některé regiony malou konkurencí, což se může paradoxně podepsat na výkonnosti favoritů. Důkazem je neúspěch korejského týmu Arete, který suverénně vyhrál APAC ligu. Důvody mi vysvětlil Junhyup Song, kapitán Arete. „Je nás málo, jak v APAC, tak v čínské lize. Vždycky nás považují za favority, takže se na nás protivníci speciálně připravují. Výsledkem je, že soupeři mají připravené protitaktiky vůči té naší, ale nikdo se nám nesnaží vnutit svůj styl hry. Na Grand Finals jsme měli také těžkou skupinu, nicméně nám chybí praxe proti takticky vyspělým týmům.“

Že je eSport seriózní záležitost ostatně potvrzuje i fakt, že řadu týmů tvoří profesionálové se smlouvami. Původně jsem fandil čínským hráčům, kteří si přijeli zahrát a na rozdíl od ruských a evropských protějšků nehořeli tolika negativními emocemi po prohraném zápasu. Čínské týmy však většinou neměly profesionální smlouvy a hráli pro radost, zatímco pro profesionály znamenala prohra nejen prohru ve sportovním smyslu, ale také riziko ztráty sponzora a neúspěch v rámci povolání. To pak člověk prožívá všechno jinak...

WGL Grand Finals zdroj: tisková zpráva

Nemá smysl se dohadovat, jestli je eSport skutečný sport formálně. Je třeba spíš řešit, jestli jej tak vidí provozovatelé daných her a hlavně diváci. Nejenom pojetí Grand Finals v režii Wargamingu, ale i další podobné akce jiných vývojářů a jejich her ovšem dokazují, že tahle specifická herní disciplína prosperuje a prochází velkými a uspokojivými změnami.

Nejnovější články