Závislost na hrách by brzy mohla být oficiální diagnóza
zdroj: tisková zpráva

Závislost na hrách by brzy mohla být oficiální diagnóza

11. 1. 2019 14:31 | Téma | autor: Šárka Tmějová |

Je hraní her nemoc? Americká Entertainment Software Association, která mimo jiné organizuje třeba každoroční výstavu E3, doufá, že ne. Světová zdravotnická organizace naproti tomu uvažuje, že nadměrné hraní zařadí na seznam závislostí. Představitelé obou společností se na začátku prosince sešli, aby o škodlivosti a užitečnosti her debatovali.

Účelem schůzky Entertainment Software Association (ESA) a Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo probrat vztah videoher a zdraví jako celku. WHO v červnu loňského roku oznámila, že uvažuje o zařazení závislosti na hrách na mezinárodní seznam nemocí. Podle toho se určují určité „zdravotní vzorce“ jednotlivých zemí a statistiky. Zároveň pomáhá zvýšit informovanost o konkrétních problémech.

Prezident a ředitel ESA Stanley Pierre-Louis se ke schůzce vyjádřil takto: „Setkání s WHO nám umožnilo zahájit dialog i o pozitivních dopadech hraní na více než 2,6 miliardy hráčů po celém světě. Přední experti na duševní zdraví se opakovaně vyjádřili, že klasifikací ‚hráčské poruchy‘ coby nemoci hrozí pacientům, kteří potřebují v první řadě pomoct, především chybné určení diagnózy.“

Ona hráčská porucha se prozatím popisuje jako vzorec chování, kdy nad ním má postižený sníženou kontrolu a nedokáže se ovládat ve frekvenci, intenzitě a délce hraní, později ho není schopný ani přerušit a opustit. Kvůli hraní pak zanedbává jídlo, spánek, hygienu i mezilidské vztahy. Jde i o případné následky, které z jejich zanedbávání plynou.

Nikdo samozřejmě netvrdí, že pokud občas strávíte večer hraním namísto toho, že se půjdete bavit s přáteli do hospody, jste hned závislí. Nicméně v případě, že pijete litry energetických nápojů a posléze močíte do plastových lahví, jen abyste se od šestnáctihodinového raidu nemuseli ani na vteřinu vzdálit, už je to k zamyšlení.

WHO plánuje závislost na videohrách na seznam oficiálních diagnóz přidat na květnovém fóru, kde se setkávají ministři zdravotnictví členských států, kam patří i Česká republika. V případě schválení by pak museli čeští lékaři začít diagnostikovat herní závislost nejpozději 1. ledna 2022. Členské země se mohou rozhodnout zařadit nové diagnózy ze seznamu i dříve, poté však už mají povinnost o frekvenci výskytu WHO informovat.

Nejnovější články