ZeniMax rozšiřuje žalobu na Oculus VR - viní Carmacka z krádeže interních dokumentů

23. 8. 2016 17:05 - Téma
autor: Adam Homola

Jestliže nedojde v případu ZeniMax vs Oculus VR k mimosoudnímu vyrovnání, budeme o případu údajně ukradené technologie pro virtuální realitu slýchat často. O počátku případu a jeho vývoji jsme psali už před dvěma lety, ale ZeniMax teď přidala k žalobě dodatek se spoustou konkrétních obvinění. Firma mimo jiné obvinila Johna Carmacka z krádeže a dále zdůraznila údajnou nepodstatnou roli Palmera Luckeyho, kterou měl sehrát při tvorbě prototypů headsetu Oculus Rift.

Zprávy o tom, že John Carmack měl pro vývoj a vylepšování Oculus Rift využít znalosti a know how nabyté v době jeho působení v ZeniMaxu, jsme slyšeli už dříve. ZeniMax ale zvedl laťku a Carmacka regulérně obvinil z krádeže firemních dokumentů a nástrojů.

„V rozporu s pracovní smlouvu si John Carmack během svých posledních dnů v ZeniMaxu zkopíroval tisíce dokumentů z firemního počítače na USB zařízení. Tyto soubory ani jejich kopie nikdy nevrátil, dokonce ani poté, co mu byl v ZeniMaxu zrušen zaměstnanecký poměr. Navíc, po ukončení pracovního poměru, se Carmack vrátil do budovy ZeniMaxu a vzal si specializovaný nástroj pro vývoj VR technologie, který patřil ZeniMaxu, a je sám o sobě součástí VR technologie ZeniMaxu,“ píše se v dodatku.

Pikantní je také pročítání žaloby, jejíž pasáže jsou plné fotek a záznamů z různých veřejných rozhovorů, akcí a tweetů, kdy Carmack, společně s Luckeym, nahrávají ZeniMaxu na smeč. Palmer Luckey, zakladatel Oculus VR a „otec“ headsetu Oculus Rift je mimochodem dalším velkým tématem dodatku. Jeho roli ZeniMax zpochybňovala už před časem a tentokrát je ještě konkrétnější.

Image, kterou Luckeymu vtiskla média, byla prý dílem šéfa Oculus VR, Brendana Irbeho. Ten měl média zásobovat lživou historkou o tom, jak Luckey pracoval na prvních prototypech v garáži svých rodičů, a jak jde o geniálního vynálezce. Média pak jeho příběh podávala jako holý fakt. Podle ZeniMaxu je však pravda někde jinde, protože Luckey prý v té době neměl dostatečnou praxi, znalosti, zdroje, ani know how. Tvorba prototypu komerčního headsetu pro VR tak bylo podle ZeniMaxu v takovýchto podmínkách nemožné.

Luckey prý měl také jen základní znalosti programování a při demonstracích prototypu spoléhal jen na programový kód ZeniMaxu a jejich hry. VR technologie Riftu byla podle ZeniMaxu vyvinuta právě ZeniMaxem, aniž by přitom Luckey hrál nějakou významnou roli.

ZeniMax také do soudního procesu zatáhl ještě více Facebook, majitele Oculus VR. Problém má spočívat v tom, že Facebook dokončil akvizici Oculus VR i navzdory vědomí o NDA, kterou byl Palmer Luckey vázán. NDA se podle ZeniMaxu nevázala jen na Luckeyho, ale následně přešla na celou firmu Oculus VR. Mimo jiné zakazovala utváření obchodních vztahů jakéhokoliv charakteru, a že Luckey nesmí bez jasného svolení s nikým sdílet interní informace týkající se VR.

K aktuálnímu dodatku se stručně vyjádřil i zástupce Oculus VR, ale nepřekvapivě neřekl nic moc nového, jak reportuje Game Informer: „Dodatek ZeniMaxu je jednostranný a zprostředkovává jen jejich interpretaci celého případu. Stále věříme, že žaloba nemá žádnou podstatu, a u soudu se ke všem obviněním ZeniMaxu vyjádříme.“

Soud, pakliže k němu skutečně dojde, by se mohl táhnout ještě několik let, zatímco se komerční verze headsetu Oculus Rift prodává. Nad výsledkem, či snad tím, která strana má pravdu, jde v této chvíli sotva spekulovat. Pokud by byly stížnosti, dodatky, obvinění a vůbec celá žaloba ZeniMaxu byť jen z poloviny pravda, měli by v Oculus VR zaděláno na nemalý problém.

Tagy: byznys virtuální realita

Zdroj: Game Informer, scribd.com

Poslední komentáře (0 / nových)

Vstoupit do diskuze (0 příspěvků)