Nové záběry z hraní komentuje herní designér Adam Hetenyi, který hned na začátku videa zdrůraznil, že The Surge je hardcore RPG s důrazem na taktické souboje na blízko. RPG prvků se v tomto videu zase tolik nedočkáte, ale taktické akce na blízko je k vidění až až. A krátké pohledy do inventáře a vůbec do herního menu dávají tušit, že loot zde bude hrát obrovskou roli.

S tím ostatně souvisí i zdejší soubojový systém, který není rozdělen na tradiční lehký a těžký útok, ale na horizontální a vertikální sekání. Systém lootování je totiž se souboji propojen tak, že zacílíte určitou část těla nepřítele a pokud se vám podaří provést dokončovací manévr, danou část těla amputujete. Díky tomu z ní pak můžete vylootovat příslušnou věc – helmu, část exoskeletu či zbraň.

Nové video by vám mělo také připomenout přítomnost různých NPC postav, kdy ne všichni vás chtějí zabít. Někteří z nich vám mohou dát vedlejší úkoly a můžete s nimi i hodit řeč a dozvědět se víc informací o úkolu či herním světě. V druhé polovině videa uvidíte také jak fungují droni, nebo implantáty, které vám mohou zlepšit pasivní či aktivní schopnosti. The Surge vyjde na PC, PlayStation 4 a Xbox One už letos v květnu.