Jaroslav Švelch

Indiana Jones versus Lidové milice

Dnes už nám fenomén politických her není cizí. Nezávislí vývojáři běžně píšou hry, které kritizují vykořisťování třetího světa (Phone Story) nebo postup Izraele v konfliktu s Palestinou (Raid Gaza). Jasnou, i když nikoli otevřeně přiznanou, politickou agendu má i řada stříleček, které staví charakterní Američany proti krvežíznivým Arabům, Rusům nebo jiným nepřátelům, kteří jsou zrovna v módě. V osmdesátých letech však hernímu průmyslu vládly nevinné hopsačky a málokdo si uvědomoval, že hrami se dají vyjadřovat politické názory. Přesto politické a aktivistické hry vznikaly – a některé z těch nejstarších v socialistickém Československu.

Volné chvíle s PMD 85: Jak vznikaly hry pro nejznámější československý osmibit

Když se v dubnu 2013 konala na pražské ČVUT vzpomínková akce „30 let osobních počítačů v Československu“, jedním z přednášejících byl inženýr Roman Kišš, konstruktér stroje, který dnes známe jako PMD 85. Hned jak dozněl potlesk, nahrnula se dopředu skupinka kyberhipsterů s péemdéčky v podpaží a prosili mistra, aby jim je podepsal. PMD je totiž dodnes legenda. Jednak díky tomu, že se jednalo o jeden z mála „úspěchů“ socialistického počítačového průmyslu, a také díky řadě her, které pro ně v osmdesátých letech vznikly, a frčely v počítačových učebnách škol i pionýrských domů.

Vítejte v klubu - Kde se v normalizačním Československu scházeli počítačoví nadšenci?

V této chvíli se na stáncích prodává LEVEL 235 a redakce už pracuje na dalším čísle. Možná jste však žádné z doposud vydaných čísel Levelu neviděli ani nečetli. Proto vám pro ilustraci nabízíme následující článek z Levelu 234, abyste si mohli udělat obrázek o obsahu, kterým Level každý měsíc s pomocí našich autorů plníme.